Spolehlivé dodávky energií, nízké účty za elektřinu, ale zároveň i udržitelnost? Jde to! Přečtěte si příběh obce Luče, ve které vznikla první energetická komunita ve Slovinsku.
Projekt vytváří v obci takový systém, který umožňuje stabilnější dodávky elektřiny pro místní obyvatele.
Využívání unikajícího zemního plynu z plynárenské infrastruktury je jedním ze způsobů, jak snížit závislost Evropy na ruském plynu. Podle analýzy Capterio a Columbia Center on Sustainable Investment uniká z plynové infrastruktury po celém světě ročně 260 miliard kubických metrů plynu - téměř dvojnásobek importovaného plynu z Ruska do Evropy.
Evropská komise představila 14. 7. 2021 soubor legislativních návrhů Fit for 55, který
představuje konkrétní kroky k naplnění závazku snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do
roku 2030 (oproti 1990). Přečtěte si společnou pozici Centra pro dopravu a energetiku, Greenpeace, Hnutí DUHA a Klimatické koalice.
Evropský parlament schválil 9. března seznam tzv. projektů společného zájmu, neboli PCI. Na něm i přes varování občanských a ekologických organizací skončily masivní projekty, jako jsou plynovody BRUA, Baltic, EastMed a Poseidon.
Téma sociálních dopadů, rostoucích cen energií a energetické chudoby se stalo palčivým problémem a může ohrozit evropské ambice na klimatickou neutralitu. Tomuto tématu je proto nutné věnovat prioritní pozornost při práci předsednictví na klimatických a energetických politikách. Podrobná doporučení přinášíme ve společné pozici Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace.
V souvislosti s Evropským rokem mládeže a v rámci projektu #SparkAChange uvádíme videa CAN Europe s názvem #weCANconnect, která na posledním klimatickém summitu OSN COP26 spojila mladé klimatické aktivisty a odborníky na klima, aby odhalili rozmanitost svých zkušeností a obav v rámci klimatického hnutí.
Centrum pro dopravu a energetiku se připojilo k výzvě Sítě k ochraně demokracie na podporu napadené Ukrajiny.
Nízké ambice v oblasti ochrany klimatu, málo zelených investic a špatná spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu s občanskou společností. To jsou problémy, které provázely vznik Národního plánu obnovy. Podrobnosti si můžete přečíst v naší analýze, která vedle českéno Plánu přináší srovnání s dalšími devíti státy Evropské Unie.
Šest let po ratifikaci Pařížské dohody jsme stále daleko od cesty vedoucí k cíli zastavit oteplování planety na +1,5 °C.
Podle předložených plánů jednotlivých států by teplota v roce 2100 dosáhla +2,7 °C, což výrazně přesahuje již tak kritickou hranici. Vyzýváme probíhající a nadcházející předsednictví v Radě EU, aby jednala ve společném zájmu evropských občanů.
Ode dneška do 31. ledna může veřejnost komentovat nově vznikající metodiku participace mezi státem a nevládními neziskovými organizacemi.
Evropská komise představí 15. prosince návrh metanové legislativy.
Přinášíme přehled, kde se bere metan v energetice, kde dochází k jeho úniku a jaká jsou možná řešení.
Fosilnímu lobby se stále daří prosazovat svojí agendu i na nejvyšších místech Evropské unie. Tentokrát jde o balíček se zaměřením na dekarbonizované plyny, tzv. gas decarbonization package. Jeho předběžný text nedávno unikl a vykazuje několik problematických bodů. Přinášíme komentář Šimona Batíka.
Přinášíme přehled základních informací a relevantních zdrojů k dlouho očekávanému legislativnímu balíčku Fit for 55.
Grafiky, mediální ohlasy, analýzy a další odkazy, vše na jednom místě. Přehled postupně aktualizujeme.
V posledních týdnech a měsících zažíváme po celé Evropě bezprecedentní nárůst cen energií, který se dotkne i lidí v České republice. Ceny elektřiny dokonce překonaly dosavadní rekord z roku 2008 a je možné, že dále porostou. Přinášíme prohlášení Klimatické koalice a Zeleného kruhu.
U příležitosti klimatického summitu OSN COP26, který se letos koná v Glasgow, pořádá World Climate March virtuální akci, jejímž cílem je vyvinout tlak na vedoucí představitele, aby okamžitě začali jednat proti klimatické krizi a nerovnosti.
Zapojit se můžete skrz web World Climate March!
Volební kampaň pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny PČR je v plném proudu. Co by ve světle vědeckých poznatků o změně klimatu měli prosazovat kandidáti do sněmovny v zájmu této i budoucích generací?
Zúčastněte se diskuse s odborníky a odbornicemi, která se uskuteční 7. září od 15 hodin na půdě Akademie věd.
Zveme mladé lidi, aby se zúčastnili diskusní skupiny, kde budeme hovořit o některých z největších problémů, kterým dnes společnost čelí.
Tyto diskuse jsou součástí výzkumu, který pomůže nevládním a charitativním organizacím lépe porozumět veřejnému mínění ohledně nejnaléhavějších otázek naší doby.
Situace v české energetice a kritický stav zdejší krajiny, to jsou témata, která na dnešní schůzce s místopředsedou Evropské komise proberou zástupci a zástupkyně ekologických organizací, včetně CDE.
Jednalo se o vůbec první pokus o participativní akci zaměřenou na veřejnost v rámci českých uhelných regionů. Kraj teď sbírá připomínky.
Pusťte si záznam workshopu, který CDE uspořádalo 18. a 19. května 2021 ve spolupráci s CAN Europe.
Zjistěte, jaké jsou zkušenosti klimatické komunity ze střední a východní Evropy a poučte se z inspirativních projektů spravedlivé transformace. Akce byla volně přístupným a participativním setkáním a jejím účelem bylo kultivovat kompetence, sdílet projektové tipy a zkušenosti a posílit klimatické sítě jako takové.
Analytický nástroj NECP Tracker ukazuje, jak vybrané členské státy EU plní či neplní své vlastní klimatické plány. Vedle Česka zahrnuje data pro Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Francii, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko.
Více informací a odkaz na interaktivní prezentaci najdete v tomto v článku.
Podívejte se na záznam představení naší nové publikace a diskuze s panelisty.