Aktuality

10.06.2021

Záznam webináře: Market Of Experiences - Cultivating Just Transition in CEE

Pusťte si záznam workshopu, který CDE uspořádalo 18. a 19. května 2021 ve spolupráci s CAN Europe.

Zjistěte, jaké jsou zkušenosti klimatické komunity ze střední a východní Evropy a poučte se z inspirativních projektů spravedlivé transformace. Akce byla volně přístupným a participativním setkáním a jejím účelem bylo kultivovat kompetence, sdílet projektové tipy a zkušenosti a posílit klimatické sítě jako takové.

Tiskové zprávy

26.05.2021
Jednání Evropské rady 24. - 25. května v otázce ochrany klimatu mnoho nového nepřineslo
24.05.2021
Vláda neschválila spalování uhlí až do roku 2038. Chce dopracovat rychlejší scénáře
21.05.2021
Evropská rada bude 24. - 25. května diskutovat o tom, jak do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 %

Publikace

21.05.2021

National Energy and Climate Plans Tracker

Analytický nástroj NECP Tracker, na kterém jsme se podíleli, ukazuje, jak vybrané členské státy EU plní či neplní své vlastní klimatické plány. Vedle Česka zahrnuje data pro Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Francii, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko.

Tato publikace je krátkým shrnutím základních dat pro jednotlivé země, které své Národní klimaticko-energetické plány zatím zpracovaly.

Události

17.06.2021

Workshop: Genderově vyvážené vyjadřování v češtině

Zveme vás na workshop s lingvistkou Mgr. Janou Valdrovou, PhD., během kterého se zaměříme na práci v klimatickém hnutí a naučíme se identifikovat problematické vyjadřovací zvyky a také používat různé nástroje pro zvýšení jazykové kreativity.

Registrace jsou již uzavřené.

 

Projekty

01.10.2020

Towards a climate-neutral EU: funding and incentives for a transformative European Green Deal and Recovery Plan

EEB a Clean Air Action Group (Levegő Munkacsoport) zahájili v říjnu 2020 nový projekt, který si se zaměřuje na fomování rozpočtu EU na období 2021–27 a Plánu na podporu oživení Evropy. Členové konsorcia poskytují expertní vstupy do politického procesu a snaží naplňovat participativní princip. Cílem je umožnit výměnu názorů a učinit nový evropský rozpočet klimaticky odolným. Zároveň se snažíme zvyšovat povědomí o nutnosti vypracovat cílená doporučení pro lepší využívání fondů EU.

V médiích

02.06.2021

denikreferendum.cz: Proč státní pojišťovna EGAP mlží o dvoumiliardové garanci pro Sanjeeva Guptu?

Komentář Jany Maussen a Slávky Sehnalové: Státní pojišťovna Exportní garanční a pojišťovací společnost — EGAP poskytla loni v létě z programu Covid plus, který má sloužit exportérům, kteří se kvůli covidu dostali do potíží a jehož prostředky mají být použity na provozní nebo investiční účely, dvoumiliardovou garanci společnosti Liberty Ostrava. Posléze vyšlo najevo, že se jedná o garanci za úvěr, který poskytla Greensill Bank AG, jež letos v březnu zkrachovala. Veškeré neúspěchy EGAPu tak platí daňový poplatník. A to včetně občanů České republiky, kteří museli svoje podnikání ukončit, protože na podporu z covidových programů nedosáhli.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]