Evropská komise se ujímá svého mandátu v době, kdy čelíme souběhu globálních krizí. Bezpečnostní hrozby, riziko ekonomické stagnace a ztráty konkurenceschopnosti nebo obavy z prohlubujících se nerovností ve společnosti jsou umocněné pokračující klimatickou změnou, která jejich následky ještě zhoršuje. Řešení v podobě přijímání adekvátních mitigačních a adaptačních opatření klade velké nároky na akceschopnost a odpovědnost nové Komise.
Město Jiříkov v Ústeckém kraji si ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku nechalo vypracovat odbornou studii možností přechodu vytápění městských budov na emisně čisté zdroje energie. Studie, kterou připravili odborníci a odbornice z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT, představuje několik variant systému centrálního zásobování tepla vybraných městských objektů s cílem snížit emise skleníkových plynů a zvýšit energetickou účinnost městských budov.
Centrum pro dopravu a energetiku a Centrum pro klimatické právo a udržitelnost působící na Ústavu státu a práva AV ČR pořádají odbornou konferenci o strategických dokumentech v oblasti ochrany klimatu a energetiky.
Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.
Komentář Veroniky Murzynové popisující případ dekarbonizace největšího dodavatele tepla pro Prahu, teplárny a elektrárny Mělník, která za peníze z Modernizačního fondu přechází ze spalování uhlí na spalování fosilního plynu.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.