Zelená transformace bude spravedlivá, nebo nebude žádná. Toto okřídlené rčení je často slyšet z úst evropských politiků na adresu potřeby propojit přechod k uhlíkové neutralitě se sociální ohleduplností a spravedlností. V teorii je to jasná podmínka toho, aby tato velká společenská transformace byla nejen úspěšná, ale i přijatelná pro veřejnost. Tedy, aby nejen vedla ke dlouhodobému snížení emisí skleníkových plynů, ale aby zároveň podpořila sociální smír. V realitě se však v nerovně nastaveném systému spravedlnosti dosahuje těžko a ani zelená transformace není výjimkou.
Analýza Kateřiny Davidové.
Fosilní dotace mají řadu negativních dopadů, jedním z hlavních je, že snižují efektivitu investic do opatření na snížení emisí skleníkových plynů. V novém infolistu, který zpracovala odbornice na klimatickou politiku Kateřina Davidová, přinášíme přehled různých druhů fosilních dotací všetně jejich vyčíslení pro Českou republiku, přehled jejich negativních dopadů i doporučení, co je třeba udělat.
Jak může komunitní energetika přispět ke spravedlivé a bezpečné energetické transformaci? Zúčastněte se diskuse, kterou pořádáme společně s European Climate Initiative (EUKI) v rámci European Sustainable Energy Week. Připojte se k události.
Projekt LIFE TogetherFor1.5 je celoevropský projekt, jehož cílem je sladit klimatickou a energetickou politiku EU s opatřeními pro dosažení cíle Pařížské dohody - udržet globální oteplení pod 1,5 °C. Projekt využívá příležitostí, které nabízí klimatická a energetická politika na národní i evropské úrovni.
Rozhovor Martiny Patočkové se Zuzanou Vondrovou o efektivitě využívání dotací z Fondu spravedlivé transformace, určených k rozvoji uhelných regionů.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.