Vláda projednala dvě důležité strategie, které mohou pomoci proměnit české dálkové vytápění – Akční plán pro rozvoj nízkopotenciálních zdrojů jako jsou geotermie či velká tepelná čerpadla, a Strategii pro rozvoj biometanu. Strategie pro biometan si klade za cíl pětinásobné zvýšení produkce do roku 2030, akční plán MŽP slibuje nahradit až třetinu centrálního tepla obnovitelnými zdroji do roku 2040. Oba směry ale narážejí na technologické limity, vysoké investiční náklady a nedostatek systémové podpory.
Samosprávy jsou hlavním hybatelem rozvoje komunitní energetiky v Česku. Přestože zákon, který sdílení elektřiny zakotvil do českého právního řádu, platí teprve od ledna 2024, a elektřina se u nás zatím sdílí v provizorním režimu, už nyní u nás vznikají průkopnické projekty energetických komunit. Třem z nich se věnuje tato shrnující publikace, připravená ve spolupráci se sítí organizací Bankwatch. Upozorňuje především na výzvy, jimž první energetická společenství u nás musejí čelit, a navrhují, co může pomoct je překonat.
Centrum pro dopravu a energetiku pořádá hybridní workshop zaměřený na implementaci Nařízení EU o snižování emisí metanu v odvětví energetiky. Představí na něm novou metanovou legislativu, co konkrétně znamená nařízení pro Česko a v jakém stavu je u nás jeho implementace, a také výsledky nedávného terénního průzkumu úniků metanu na jižní Moravě.
Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.
Komentář Veroniky Murzynové popisující případ dekarbonizace největšího dodavatele tepla pro Prahu, teplárny a elektrárny Mělník, která za peníze z Modernizačního fondu přechází ze spalování uhlí na spalování fosilního plynu.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.