Studie se věnuje problematice komunitní energetiky v České republice s důrazem na stanovení hodnot technického a ekonomického potenciálu vybraných obnovitelných zdrojů a opatření vhodných k řízení toků elektřiny. Zaměření této studie, včetně detailu zpracování, představuje nejen v českém prostředí, ale také v okolních zemích unikát.
Zveme Vás na debatu o příležitostech, které uhelným regionům nabízí tzv. spravedlivá transformace.
Uhelný průmysl pomalu končí a nastává chvíle pro hledání nových cest. Jak posílit soběstačnost Ústeckého a Karlovarského kraje? Jak podpořit místní obyvatele a zkvalitnit zdejší život? A jakou roli má v tomto procesu hrát stát, místní lidé a podnikatelská sféra?
Hlavním cílem projektu je přispět k podpoře efektivního využívání evropských peněz, vyzdvihovat příklady dobré praxe a na národní i mezinárodní úrovni sdílet získané poznatky. Projekt tak pomůže zlepšit úroveň nakládání s fondy EU a evropskou fiskální politiku s ohledem na klimatická opatření a Zelenou dohodu pro Evropu.
Jedním z dlouhodobých řešení energetické krize a cestou k nezávislosti Česka na ruském plynu může být lokální výroba tepla a elektřiny v obecních či bytových družstvech, tedy komunitní energetika.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.