Události

14.07.2024

Seminář: Bydlení bez emisí - Jak na vytápění a chlazení ve 21. století

Ekologizace teplárenství a přechod z uhlí jako primárního zdroje dálkového vytápění je důležitým tématem, které se přímo dotýká 1,7 milionu českých domácností, tedy 4 milionů obyvatel ČR. S postupným odklonem od uhlí bude navíc dále nabírat na důležitosti.

01.02.2024

Mediální briefing: Finanční výhody rychlého snižování emisí. Přinášíme čerstvá data pro Českou republiku a EU

Přechod na zelenou ekonomiku bývá prezentován jako příliš drahá záležitost. Co říkají data? Na mediálním briefingu odprezentujeme graficky zpracované údaje z nové studie, která finančně vyčísluje výhody rychlého snižování emisí pro ČR a EU, zhodnotíme současný průběh snižování emisí a představíme scénář, jak dosáhnout klimatické neutrality v České republice.
20.11.2023

Česko 2030: Jak podpořit zelenou transformaci a nevyhazovat peníze oknem?

Centrum pro dopravu a energetiku a institut EUROPEUM pořádají odbornou konferenci o přeměně české energetiky, smysluplných investicích a sociálním zabezpečení české společnosti.

Konference o přeměně energetiky, smysluplných investicích
a sociálním zabezpečení české společnosti

 
12.09.2023

Ticket To The Future

V rámci projektu Spark pořádáme soutěž o cestu na klimatický festival v Barceloně Fixing The Future.

11.07.2023

Transformační dialogy

Zveme Vás na sérií kulatých stolů, kterou ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA pořádá organizace Transparency International. Během akce se uskuteční tři diskuse zaměřené na Národní plán obnovy, Modernizační fond a Operační program Spravedlivá transformace. 

21.06.2023

Evropský energetický systém z pohledu komunitní energetiky: změna rolí a zdrojů

Jak může komunitní energetika přispět ke spravedlivé a bezpečné energetické transformaci? Zúčastněte se diskuse, kterou pořádáme společně s European Climate Initiative (EUKI) v rámci European Sustainable Energy Week. Připojte se k události.

09.02.2023

Debata o ženském (zeleném) leadershipu

Pražská kancelář nadace Heinrich Böll Stiftung pořádá 9. 2. 2023 v Praze diskusi se ženami, které zastávají vedoucí pozice v neziskových organizacích a politice. Diskuse se vedle ředitelky české pobočky Lékařů bez hranic Sylvy Horákové a poslankyně Evropského parlamentu Katrin Langensiepen zúčastní také ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Barbora Urbanová. 

25.10.2022

Dekarbonizace jako lék na energetickou chudobu: Jak dál se Sociálním klimatickým fondem

Ceny energií jsou extrémně vysoké a občané i firmy mají problémy s placením účtů. Současně dojednává Evropská unie pod taktovkou českého předsednictví vytvoření nového Sociálního klimatického fondu. Centrum pro dopravu společně s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM pořádá kulatý stůl s diskusí, jak nastavit pravidla připravovaného Sociálního klimatického fondu, aby byl systém účinný, spravedlivý a sociálně citlivý. 

31.08.2022

Webinář: O metanu s Jamesem Turritem

Zveme vás na webinář s Jamesem Turritem z organizace Clean Air Task Force, který mapoval úniky metanu z plynárenské infrastruktury na území EU, včerně Česka. Akce se uskuteční 31. srpna 2022 od 14 hodin online na Zoomu. Webinář bude probíhat v angličtině, k dispozici bude záznam s českými titulky.

25.05.2022

Diskuze o lokálních klimatických a energetických opatřeních

Zveme Vás na diskusi, kterou v rámci projektu LIFE Unify project pořádá organizace Focus. Věnovat se bude ukázkám dobré praxe týkajících se lokálních opatření z oblasti energetiky a klimatu. Událost bude probíhat v anglickém jazyce.

24.05.2022

Fair and Sustainable Future of Transport and Buildings: Outlook for the Czech Presidency

CDE společně s Institutem pro evropskou politiku Europeum pořádá online kulatý stůl a následnou diskusi s názvem Fair and Sustainable Future of Transport and Buildings: Outlook for the Czech Presidency. Témaem bude rozšíření systému emisních povolenek na sektor dopravy a budov (ETS2). Akce proběhne v angličtině 24. května od 14 do 16 hodin. Čtěte dál pro více informací.

16.03.2022

Současnost a budoucnost uhelného Severozápadu: Jak na spravedlivou transformaci?

Zveme Vás na debatu o příležitostech, které uhelným regionům nabízí tzv. spravedlivá transformace.

Uhelný průmysl pomalu končí a nastává chvíle pro hledání nových cest. Jak posílit soběstačnost Ústeckého a Karlovarského kraje? Jak podpořit místní obyvatele a zkvalitnit zdejší život? A jakou roli má v tomto procesu hrát stát, místní lidé a podnikatelská sféra?

20.10.2021

Workshop o fungování trhu s elektřinou s Františkem Vaškem

Klikněte a registrujte se včas přes Zoom. Událost proběhne online 20. října 2021.

07.09.2021

Volby a klima: co by měla dělat nová vláda?

Volební  kampaň  pro  říjnové volby do Poslanecké sněmovny PČR je v plném proudu. Co by ve světle vědeckých poznatků o změně klimatu měli prosazovat kandidáti do sněmovny v zájmu této i budoucích generací? Centrum pro dopravu a energetiku, Komise pro životní prostředí Akademie věd a Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Vás zvou na diskusní seminář Volby a klima: co by měla dělat nová vláda?, který se uskuteční 7. září od 15 hodin.

23.06.2021

Seminář Data & souvislosti: Emisní povolenky

Zveme Vás na online seminář DATA & SOUVISLOSTI: Emisní povolenky, který pořádá organizace Fakta o klimatu. Uskuteční se ve středu 23. června 2021. Dopoledne proběhne část pro novinář*ky a odpoledne část pro širokou veřejnost. Seminář povedou Tomáš Protivínský, analytitk Fakta o klimatu, a Kateřina Davidová, analytička Centra pro dopravu a energetiku a EUROPEUM.

17.06.2021

Workshop: Genderově vyvážené vyjadřování v češtině

Zveme vás na workshop s lingvistkou Mgr. Janou Valdrovou, PhD., během kterého se zaměříme na práci v klimatickém hnutí a naučíme se identifikovat problematické vyjadřovací zvyky a také používat různé nástroje pro zvýšení jazykové kreativity.

Registrace jsou již uzavřené.

 

20.05.2021

Online kulatý stůl: Visegrádské perspektivy klimatického balíčku "Fit for 55"

Platforma Think Visegrad, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Centrum pro dopravu a energetiku uspořádali uzavřený kulatý stůl s názvem Visegrádské perspektivy klimatického balíčku "Fit for 55", který se uskutečnil 20. května a probíhal podle pravidel Chatham House. Závěry přinášíme v přiložené zprávě.

18.05.2021

Workshop: Cultivating Just Transition in Central and Eastern Europe

Centrum pro dopravu a energetiku pořádá ve dnech 18. a 19. května online workshop na téma spravedlivá transformace v zemích střední a východní Evropy. Poučte se z úspěchů a neúspěchů inspirativních projektů spravedlivé transformace a zjistěte, jak vytvořit vizi pro uhelné regiony.

23.03.2021

Online diskuze: Zapojujeme města do klimatických řešení

Debatovat budeme o tom, co smysluplného mohou obce a města dělat se změnou klimatu. Co mohou žádat místní obyvatelé a obyvatelky. Jak začít s energetickou transformací na místní úrovni a kde na to vše vzít peníze?

Zjistíte, jak připravit své město či obec na dopady klimatické změny i jak mohou obce snižovat emise skleníkových plynů.

04.12.2020

Multi-Stakeholder Online Workshop: Making Climate Action Happen

Financování strategií, klimatických opatření a čisté energie prostřednictvím plánů obnovy a odolnosti a programování politiky soudržnosti ve střední a východní Evropě.

Na semináři se budeme zabývat tím, jak financování EU z nástroje pro obnovu a odolnost, fondů politiky soudržnosti a Fondu pro spravedlivou transformaci může naplňovat ambiciózní klimatické cíle a jakou roli v tomto procesu hrají Národní klimaticko-energetické plány. Workshop rovněž poskytuje příležitosti pro mnohostrannou výměnu zkušeností a osvědčených postupů, jak zapracovat klimatické cíle do plánů tak, aby byly v souladu s příslušnými plány výdajů evropských fondů.
03.12.2020

Spoluprací pro zelenější Česko

Zveme organizace a instituce, které pracují na projektech EUKI v České republice na online networkingovou akci. Konat se bude 3. prosince 2020 (od 9.45 do 13.30) prostřednictvím Zoom. Kromě úvodních slov v angličtině bude událost v češtině.

Cílem akce je poskytnout prostor k vzájemnému poznávání, sdílení zkušeností z projektů EUKI v Česku a budování sítě mezi realizátory. Tato událost nám umožní diskutovat o budoucích politických výzvách, najít synergie mezi projekty EUKI a podpořit společný přístup k otázkám politiky v oblasti klimatu. Přečtěte si životopis a program řečníků v příloze.
12.11.2020

Online kulatý stůl: První reakce Česka a Slovenska: Národní vnímání cíle 2030 a jeho důsledky pro politiku obnovy

12. listopadu 2020 proběhl online kulatý stůl s názvem „První reakce Česka a Slovenska: Národní vnímání cíle 2030 a jeho důsledky pro politiku obnovy“. Kulatý stůl byl uspořádán organizacemi Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, Centrum pro dopravu a energetiku a Globsec ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR pri EU. Report z události zobrazíte kliknutím na tlačítko ČÍST DÁL.

07.10.2020

Seminář pro novináře: Spravedlivá transformace energetiky

Centrum pro dopravu a energetiku a European Climate Foundation si vás dovolují pozvat na seminář pro novináře o spravedlivé transformaci k udržitelné společnosti a uhlíkově neutrální energetice. Po dvou stoletích přichází transformace, kdy svět a v jeho čele Evropská unie chce uhlí vyměnit za obnovitelné zdroje, které neničí klima. A hlavní myšlenka spravedlivé transformace je jasná: aby z ní tentokrát vzešlo co nejvíce vítězů a minimum poražených.

06.10.2020

Online kulatý stůl: Klimatické politiky zemí V4 a aktualizované klimatické cíle EU

Think Visegrad Platform, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Centrum pro dopravu a energetiku uspořádali uzavřený kulatý stůl s názvem „Klimatické politiky zemí V4 a aktualizované klimatické cíle EU“. Setkání proběhlo online kvůli aktuální situaci pandemie COVID-19 a konalo se podle pravidel Chatham House.

30.09.2020

Tisková konference: Prázdná slova české klimatické politiky

Společná tisková konference Social Watch, Klimatické koalice a Centra pro dopravu a energetiku se koná ve středu 30. září 2020 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze. Zástupci organizací představí tři nové dokumenty revidující klimatickou politiku ČR a její naplňování.

Začátek v 10:00. Akci bude možné sledovat živě zde a na facebookových stránkách CDE a Klimatické koalice.

 
 

Hledaný výraz

[ zavřít ]