Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.
Barbora se v CDE tématicky věnuje především evropské klimaticko-energetické politice. Je členkou správní rady evropské síťové organizace Climate Action Network Europe a v uplynulých deseti letech působila také v CEE Bankwatch Network, Glopolis a Správní radě Klimatické koalice. Za svoji profesní kariéru pracovala na projektech zabývajících se systémem EU ETS, energetickou transformací, nastavením fondů EU nebo komunikací změny klimatu.
Kateřina se oblasti klimatu a energetiky věnuje od roku 2016, jako odbornice pravidelně přispívá do českých médií. Spolupracuje také s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a je členkou správních rad Klimatické koalice a sítě Transport & Environment. Dříve působila mimo jiné na velvyslanectví Spojeného království v Praze, Ministerstvu životního prostředí ČR či v nadaci Forum 2000.
Václava má v CDE na starosti spolupráci s médii a digitální komunikaci na webu a sociálních sítích. Je autorkou série rozhovorů o životě v uhelných regionech, který vyšel v médiích i u nás na webu. Dříve působila v médiích, naposledy jako editorka regionálních novin. Během studií na Univerzitě Karlově se zaměřovala na témata genderových mediálních studií a mediální reprezentaci výzkumů veřejného mínění. Vystudovala žurnalistiku, mediální studia a humanitní vědy.
Od roku 2018 se zaměřuje na sociální aspekt energetické transformace a odklon od fosilních paliv. Zasazuje se také o odpovědné a účinné využívání veřejných financí spojených s klimatickou politikou. Je členkou správní rady Zeleného kruhu. Dříve pracovala jako odborná konzultantka v oblasti životního prostředí ve společnosti MITIS, s.r.o.
Veronika se specializuje na otázky snižování emisí metanu, rychlejší ukončení využití fosilního plynu a dekarbonizaci dálkového vytápění. Má vzdělání v oboru aplikované fyziky a zkušenosti s výzkumnou prací v Evropském parlamentu zaměřenou na Green Deal a legislativu v oblasti energetiky a klimatu.
Eva se zaměřuje na využití prostředků z evropských fondů a na to, jaký to má dopad na klima. Věnuje se především Národnímu plánu obnovy a Modernizačnímu fondu. Dříve působila v oblasti ochrany životního prostředí také v Evropském parlamentu a Evropské komisi.
Nicole se zaměřuje na digitální komunikaci a sociální sítě a je také koordinátorkou projektu SPARK, kde se věnuje otázce klimatické spravedlnosti a sociálním a genderovým nerovnostem. PR a digitálním marketingem se zabývá posledních deset let. Působila v kulturní i komerční sféře a má za sebou množství rozmanitých projektů.
Jana se podílí se na monitorování EU fondů včetně toho, zda a jak v jejich využívání aplikuje princip partnerství. V rámci sítě CEE Bankwatch Network usiluje o dekarbonizaci a zvýšení transparentnosti kreditních agentur a rovněž koordinuje projekt, ve kterém se formou sociálního experimentu zjišťují představy lidí o čisté energii na komunální úrovni. Je absolventkou Harvardu a zkušenou ekonomkou.
Štěpán se věnuje problematice klimatické a energetické politiky na evropské i národní úrovni. Témata související se zelenou transformací a klimatickou politikou komentuje pravidelně v médiích. Dříve působil v organizaci Člověk v tísni a je spoluautorem a tvůrcem česko-německého podcastu o klimatu Karbon.
Lucie v CDE odpovídá za finanční řízení spolku, včetně přípravy ročního rozpočtu a projektových rozpočtů, přípravu finančních reportů, kontrole plnění rozpočtu a čerpání dotačních projektů. Finančnímu řízení neziskových organizací se věnuje již řadu let.
Martina má na starosti koordinaci budgetu projektového konsorcia partnerů, vypracovávání finančních reportů a hlídání čerpání rozpočtů. Má pracovní zkušenosti v oblasti fundraisingu, účetnictví a finančního řízení kampaní a kontroly čerpání rozpočtů.
Dobroslava se zabývá činností exportních kreditních agentur. Má bohaté zkušenosti v oblasti finančnictví a v bankovní sféře. Po ukončení bankovní kariéry se věnuje dobrovolnictví v různých oblastech.
Barbora má na starosti koordinaci sítě organizací Klimatická koalice a propojování aktérů v klimatickém hnutí. Dříve se zaměřovala na environmentální vzdělávání a má zkušenosti s lektorováním výukových a zážitkových programů i založením Letní školy environmentálního myšlení.
Jitka má na starosti komunikaci Klimatické koalice. Má zkušenosti v oblasti online marketingu, správy webových stránek a také z řady dalších aktivit a projektů včetně festivalu Jeden svět nebo konference Beyond Psychedelics.
CDE je na národní úrovní členem sítě ekologických nevládních organizací Zelený kruh a zakládajícím členem platformy ekologických a rozvojových nevládních organizací Klimatická koalice. Na mezinárodní úrovni je členem CEE Bankwatch Network, sítě ekologických organizací ve střední a východní Evropě zabývajících se činností mezinárodních finančních institucí, a členem Climate Action Network Europe, evropské sítě pro změny klimatu.
Řídíme se Etickým kodexem Zeleného kruhu.
Za podporu činnosti CDE děkujeme Evropské komisi, Evropské klimatické nadaci a Spolkovému ministerstvu životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů.
Centrum pro dopravu a energetiku vzniklo na jaře roku 2000 přejmenováním bývalého Programu energetických úspor. Ten založila v roce 1995 Nadace Sluníčko, od roku 1998 fungoval samostatně.
Romana Kaclíková, předsedkyně správní rady
Jiří Jeřábek, člen správní rady
Petr Hlobil, člen správní rady
Helena Továrková, členka správní rady