Je Evropa na dobré cestě k úspěšné transformaci energetiky? Větrná energie v roce 2023 poprvé převážila nad fosilním plynem

zveřejněno 08.02.2024
Podle právě zveřejněného reportu European Electricity Review 2024 od thinktanku Ember se v minulém roce Evropě poprvé podařilo vyprodukovat více elektřiny z větru než z fosilního plynu. Tento trend ukazuje na pozitivní vývoj směrem k většímu využití obnovitelných zdrojů energie.
Evropa minulý rok poprvé vyprodukovala více elektřiny z větru než z fosilního plynu. Zdroj: EMBER
Potřebujete nějaké (opatrně) optimistické zprávy týkající se obnovitelných zdrojů energie? Právě publikovaný report Ember o stavu evropského sektoru energetiky odhaluje, že v EU se v roce 2023 poprvé podařilo vyprodukovat více elektřiny z větru než z fosilního plynu.
Zpráva přichází v době, kdy české ekologické organizace poukazují na nedostatky v Národním klimaticko-energetickém plánu ČR, který v prosinci připomínkovala ve svém stanovisku i Evropská komise. Organizace již dříve upozornily, že podle hodnocení Evropské komise obsahuje český návrh plánu mimo jiné i příliš nízký podíl obnovitelných zdrojů energie.

Česká republika má potenciál využívat více obnovitelných zdrojů energie

Zmíněný návrh Národního klimaticko-energetickému plánu ČR počítá totiž s cílem 30% pokrytí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů energie v roce 2030. Požadavek Evropské komise na 33% pokrytí, což odpovídá férovému podílu ČR na plnění celoevrospkého cíle, je však splnitelný, pokud využijeme potenciál, který ČR má. Zatímco dosavadní návrh českého plánu počítá s výstavbou 10 GW nových fotovoltaik a 1,2 GW nových vetrných elektráren, Česko má dle odborné studie Deloitte potenciál až 15 GW fotovoltaiky a 2 GW větru.
 

Energetická transformace v Evropě již probíhá. V minulém roce snížila emise v sektoru energetiky již o 19 %

V loňském roce došlo v EU k rekordnímu poklesu výroby elektřiny z uhlí a plynu, což snížilo emise v energetice o 19 %. Tyto údaje naznačují, že transformace energetiky postupuje pomalu, ale jistě. V minulém roce navíc obnovitelné zdroje vyprodukovaly rekordní množství evropské elektřiny, a to až 44 %. Dokonce ani energetická krize a invaze Ruska na Ukrajinu nezpůsobily návrat k uhlí a plynu, právě naopak.

2023: rekordní propad výroby elektřiny z fosilního plynu a uhlí v EU snížil emise v energetice o 19 %. Zdroj: EMBER

I přes poměrně pozitivní zprávy, které zpráva EMBER přináší, je nutné aktivně podporovat rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a technologií pro ukládání energie ve všech sektorech napříč EU. Klíčovým prvkem pro úspěch bude flexibilita spotřeby, která je zásadní i pro zajištění energetické bezpečnosti.

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]