Velké množství unikajícího či vypouštěného metanu na 17 různých lokalitách v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina zachytili odborníci*ice z Centra pro dopravu a energetiku ve spolupráci s mezinárodní výzkumnou organizací Clean Air Task Force. Průzkum v oblasti prováděli již potřetí. Ačkoli byla loni přijata celoevropská legislativa, která v členských státech zakazuje rutinní odvětrávání a spalování metanu z ropné a plynové infrastruktury, v Česku se situace nijak nelepší.
10. - 14. března uskutečnilo Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) ve spolupráci s výzkumnou organizací Clean Air Task Force (CATF) terénní průzkum úniků emisí metanu z plynové a ropné infrastruktury na jižní Moravě. Pomocí speciální termografické kamery detekovali unikání škodlivých emisí na 17 z celkem 26 navštívených lokací. Průzkum prováděli odborníci*ice už potřetí, ty předchozí proběhly v letech 2024 a 2021.
Centrum pro dopravu a energetiku a Centrum pro klimatické právo a udržitelnost působící na Ústavu státu a práva AV ČR pořádají odbornou konferenci o strategických dokumentech v oblasti ochrany klimatu a energetiky.
Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.
Komentář Veroniky Murzynové popisující případ dekarbonizace největšího dodavatele tepla pro Prahu, teplárny a elektrárny Mělník, která za peníze z Modernizačního fondu přechází ze spalování uhlí na spalování fosilního plynu.
Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.