Aktuality

16.11.2022

Evropský účetní dvůr kritizuje dosavadní přeměnu uhelných regionů. Fond pro spravedlivou transformaci je třeba využít efektivněji

Peníze, které EU poskytla v letech 2014-2020 uhelným regionům v rámci kohezních fondů, podpořily zelenou transformaci jen omezeně. Takový je závěr nové zprávy Evropského účetního dvora. V tiskové zprávě proto auditoři vyzvali k účinnému využití nového Fondu pro spravedlivou transformaci tak, aby vedl ke skutečné transformaci ekonomiky. Centrum pro dopravu a energetiku souhlasí s kritikou a podporuje výzvu Evropského účetního dvora.

Tiskové zprávy

23.11.2022
Odborná konference: Z krize nám pomohou úspory, obnovitelné zdroje a větší spolupráce v Evropě
16.11.2022
Evropský účetní dvůr kritizuje dosavadní přeměnu uhelných regionů a varuje před neefektivním využítím peněz z Fondu spravedlivé transformace
16.11.2022
COP 27: EU ohlásila zvýšení klimatického cíle pro rok 2030, k udržení nárůstu globální teploty na hranici 1,5 °C to stačit nebude

Publikace

21.11.2022

Policy briefing: Jak efektivně a spravedlivě nastavit Sociální klimatický fond

Obyvatelé i firmy mají problémy s placením účtů kvůli extrémně vysokým cenám energií. Současně navrhla Evropská unie nově rozšířit systém EU ETS na soukromý sektor. V předloženém policy briefingu popisujeme, jak nastavit Sociální klimatický fond efektivně a spravedlivě. Text je dostupný v anglickém jazyce.

Události

26.08.2022

Webinář: O metanu s Jamesem Turritem

Zveme vás na webinář s Jamesem Turritem z organizace Clean Air Task Force, který mapoval úniky metanu z plynárenské infrastruktury na území EU, včerně Česka. Akce se uskuteční 31. srpna 2022 od 14 hodin online na Zoomu. Webinář bude probíhat v angličtině, k dispozici bude záznam s českými titulky.

Projekty

09.09.2021

Na cestě ke klimaticky neutrální EU: Efektivní rozdělování evropských fondů

Cílem projektu je přispět k efektivnímu využívání evropských fondů, vyzdvihnout příklady dobré praxe a na národní i mezinárodní úrovni sdílet získané poznatky.

Projekt tak pomůže zlepšit úroveň nakládání s fondy EU a evropskou fiskální politiku s ohledem na klimatická opatření a Zelenou dohodu pro Evropu.

V médiích

02.08.2022

denikn.cz: Pálí nás klimatická krize. Její řešení by mělo být pro české předsednictví nejvyšší prioritou

Komentář Štěpána Viziho: Válka na Ukrajině, stoupající ceny energií, rekordní horka a sucha i rozsáhlé požáry. Evropa a s ní Česko dnes čelí bezpečnostní, energetické, sociální a klimatické krizi zároveň a musí hledat cesty, jak všechny tyto krize také zároveň řešit.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]