Aktuality

13.06.2024

Z uhlí na plyn: Směřuje vláda k nové energetické závislosti?

Vláda včera schválila principy pro zjednodušení povolovacích procesů při výstavbě plynových zdrojů a nastavení tzv. kapacitních mechanismů. To znamená, že firmy budou od státu dostávat zaplaceno za to, že jejich plynové elektrárny stojí a jsou v případě nutnosti připraveny rychle naběhnout. Tato forma podpory jim tak má zajistit stálý příjem a jistější návratnost vstupních investic, představuje však riziko v podobě odklonu financí, které by jinak měly směřovat primárně do rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů.

Tiskové zprávy

12.06.2024
Větrné turbíny jsou klíčem k dostupným cenám elektřiny. Je nutné odstranit bariéry rozvoje
13.05.2024
Pracovní pozice: Specialista*ka digitální komunikace (úvazek 0,5 - 0,6 )
25.04.2024
Spalování fosilních paliv není řešení, teplárenství musí řešit přechod na obnovitelné zdroje

Publikace

05.06.2024

Powering Up Central and Eastern Europe: How the EU should step up

EU se zavázala k ambiciózním klimatickým cílům. Klíčové ale bude, jak konkrétně je budou členské státy naplňovat. Nový report sítě nevládních organizací CEE Bankwatch a nezávislého think-tanku E3G se zaměřuje na region střední a východní Evropy, shrnuje nedávný vývoj a nastiňuje současné výzvy pro energetickou transformaci. České republice se v reportu věnuje odbornice na evropské fondy Eva Mariničová.

Události

01.02.2024

Mediální briefing: Finanční výhody rychlého snižování emisí. Přinášíme čerstvá data pro Českou republiku a EU

Přechod na zelenou ekonomiku bývá prezentován jako příliš drahá záležitost. Co říkají data? Na mediálním briefingu odprezentujeme graficky zpracované údaje z nové studie, která finančně vyčísluje výhody rychlého snižování emisí pro ČR a EU, zhodnotíme současný průběh snižování emisí a představíme scénář, jak dosáhnout klimatické neutrality v České republice.

Projekty

01.10.2023

RePower the Regions: Ambiciózní a inkluzivní plány pro čistou energii v uhelných regionech

Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.

V médiích

27.05.2024

iRozhlas: Co bude s mým autem? Vše o magickém roku 2035 a vlivu eurovoleb na budoucnost naší dopravy

O hlavních výzvách automobilového průmyslu a o tom, jak bude naše silniční doprava vypadat za deset let, si redaktor Jan Kaliba povídal se zástupci a zástupkyněmi byznysu, politiky i odborné obce. Za Centrum pro dopravu a energetiku odpovídá expertka na klimatickou politiku Kateřina Davidová.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]