Aktuality

08.02.2024

Je Evropa na dobré cestě k úspěšné transformaci energetiky? Větrná energie v roce 2023 poprvé převážila nad fosilním plynem

Podle právě zveřejněného reportu European Electricity Review 2024 od thinktanku Ember se v minulém roce Evropě poprvé podařilo vyprodukovat více elektřiny z větru než z fosilního plynu. Tento trend ukazuje na pozitivní vývoj směrem k většímu využití obnovitelných zdrojů energie.

Tiskové zprávy

06.02.2024
Evropské klimatické plány do roku 2040: rychlá dekarbonizace je potřebná, shodují se environmentální organizace
01.02.2024
Rychlé snižování emisí je pro Česko finančně výhodné. Jen do roku 2030 může ušetřit 440 miliard korun, vyčísluje nová mezinárodní studie
29.01.2024
Ministerstvo spustilo druhou část veřejné konzultace nové klimaticko-energetické strategie Česka, Greenpeace ČR nabízí nástroj pro připomínkování veřejnosti

Publikace

21.02.2024

Jak předcházet energetické a dopravní chudobě v ČR pomocí Sociálního klimatického fondu

V rámci balíčku klimatické legislativy Fit for 55 byla přijata i reforma evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). V rámci této reformy dojde mimo jiné ke vzniku zcela nového systému, který bude pokrývat emise vznikající při spalování fosilních paliv v silniční dopravě a ve vytápění a chlazení budov.

Události

01.02.2024

Mediální briefing: Finanční výhody rychlého snižování emisí. Přinášíme čerstvá data pro Českou republiku a EU

Přechod na zelenou ekonomiku bývá prezentován jako příliš drahá záležitost. Co říkají data? Na mediálním briefingu odprezentujeme graficky zpracované údaje z nové studie, která finančně vyčísluje výhody rychlého snižování emisí pro ČR a EU, zhodnotíme současný průběh snižování emisí a představíme scénář, jak dosáhnout klimatické neutrality v České republice.

Projekty

01.10.2023

RePower the Regions: Ambiciózní a inkluzivní plány pro čistou energii v uhelných regionech

Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.

V médiích

29.11.2023

Hospodářské noviny: Česko i svět musí přestat dotovat fosilní paliva. Jinak klimatickou krizi nevyřešíme

Komentář Kateřiny Davidové ke klimatické konferenci COP28 a dotování fosilních paliv. 

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]