Aktuality

09.05.2024

Na jižní Moravě uniká velké množství metanu, ukázal terénní průzkum

V březnu se naše expertka na dekarbonizaci energetiky Veronika Murzynová už podruhé vydala na terénní průzkum české plynové a ropné infrastruktury. Společně s Théophilem Humann-Guilleminotem z Clean Air Task Force (CATF) se vypravila na jižní Moravu, kde se těží a skladují fosilní paliva, kudy prochází hlavní tranzitní plynovod i ropovod Družba a kde se mimo jiné nachází také obrovské podzemní zásobníky plynu. Úniky metanu zaznamenali na patnácti z celkem dvaceti navštívených lokalit.

Tiskové zprávy

13.05.2024
Pracovní pozice: Specialista*ka digitální komunikace (úvazek 0,5 - 0,6 )
25.04.2024
Spalování fosilních paliv není řešení, teplárenství musí řešit přechod na obnovitelné zdroje
24.04.2024
I v příštím roce poputují výnosy z emisního obchodování do státního rozpočtu. Povinnost využít je pro dekarbonizaci však zůstává

Publikace

10.05.2024

Nařízení EU o metanu: Klíčové prvky kompromisní dohody

Koalice evropských nevládních organizací Climate Action Network Europe a program Food and Water Action Europe shrnují a vysvětlují nové a zároveň historicky první celoevropské nařízení, které se zabývá emisemi metanu. Na konci roku 2023 se na něm dohodly instituce EU.

Jedná se o první krok správným směrem, neboť nařízení zavádí nové požadavky pro odvětví ropy, zemního plynu a uhlí nejen v rámci unie, ale i na emise z dovážených zdrojů energie, které tvoří největší podíl spotřeby EU. Chybí ale několik zásadních prvků, které ohrožují potenciál nařízení účinně snížit emise metanu v energetice EU.

Události

01.02.2024

Mediální briefing: Finanční výhody rychlého snižování emisí. Přinášíme čerstvá data pro Českou republiku a EU

Přechod na zelenou ekonomiku bývá prezentován jako příliš drahá záležitost. Co říkají data? Na mediálním briefingu odprezentujeme graficky zpracované údaje z nové studie, která finančně vyčísluje výhody rychlého snižování emisí pro ČR a EU, zhodnotíme současný průběh snižování emisí a představíme scénář, jak dosáhnout klimatické neutrality v České republice.

Projekty

01.10.2023

RePower the Regions: Ambiciózní a inkluzivní plány pro čistou energii v uhelných regionech

Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.

V médiích

27.05.2024

iRozhlas: Co bude s mým autem? Vše o magickém roku 2035 a vlivu eurovoleb na budoucnost naší dopravy

O hlavních výzvách automobilového průmyslu a o tom, jak bude naše silniční doprava vypadat za deset let, si redaktor Jan Kaliba povídal se zástupci a zástupkyněmi byznysu, politiky i odborné obce. Za Centrum pro dopravu a energetiku odpovídá expertka na klimatickou politiku Kateřina Davidová.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]