Aktuality

30.09.2021

Prohlášení Klimatické koalice a Zeleného kruhu k růstu cen energií: Vláda ignorovala závislost na fosilních palivech. Nyní musí zakročit

V posledních týdnech a měsících zažíváme po celé Evropě bezprecedentní nárůst cen energií, který se dotkne i lidí v České republice. Ceny elektřiny dokonce překonaly dosavadní rekord z roku 2008 a je možné, že dále porostou. Přinášíme prohlášení Klimatické koalice a Zeleného kruhu.

Tiskové zprávy

30.09.2021
Elektřinu zdražuje cena plynu. Zastropování emisních povolenek ji nezlevní, obnovitelné zdroje ano
30.09.2021
Vláda ignorovala závislost na fosilních palivech. Nyní musí zakročit, jinak hrozí nebezpečné zvýšení nákladů na energie
27.09.2021
Vláda rozšířila výsluhové příspěvky pro horníky. Zaslouží si je však i lidé z elektráren

Publikace

24.08.2021

Stav plánů spravedlivé územní transformace ve státech střední a východní Evropy

Přinášíme další průběžnou zprávu o přípravách plánů spravedlivé územní transformace v sedmi zemích střední a východní Evropy. Předložená analýza se zaměřuje na dvě hlavní otázky: zda jsou plány v souladu s principy partnerství EU, které vyžadují zapojení zúčastněných stran ve všech fázích plánování a rozdělování finančních prostředků EU, a jaké jsou jejich závazky v oblasti dekarbonizace a transformace energetiky.

Události

12.10.2021

Workshop o fungování trhu s elektřinou s Františkem Vaškem

Klikněte a registrujte se včas přes Zoom. Událost proběhne online 20. října 2021.

Projekty

01.10.2020

Towards a climate-neutral EU: funding and incentives for a transformative European Green Deal and Recovery Plan

EEB a Clean Air Action Group (Levegő Munkacsoport) zahájili v říjnu 2020 nový projekt, který si se zaměřuje na fomování rozpočtu EU na období 2021–27 a Plánu na podporu oživení Evropy. Členové konsorcia poskytují expertní vstupy do politického procesu a snaží naplňovat participativní princip. Cílem je umožnit výměnu názorů a učinit nový evropský rozpočet klimaticky odolným. Zároveň se snažíme zvyšovat povědomí o nutnosti vypracovat cílená doporučení pro lepší využívání fondů EU.

V médiích

08.09.2021

ekolist.cz: Právnička: Česko by mělo mít klimatický zákon a vláda klima jako prioritu

V Česku by se měl připravovat klimatický zákon a budoucí vláda by měla jasně vyjádřit, že řešení změny klimatu je pro ni prioritou. Na semináři Volby a klima: Co by měla dělat nová vláda?, které spolupořádalo Centrum pro dopravu a energetiku, to uvedla právnička Hana Müllerová. Klimatické zákony podle ní pomáhají definovat cíle v ochraně klimatu i cestu k jejich dosažení. Müllerová působí v Ústavu státu a práva AV. Specializuje se na právo životního prostředí a klimatické právo.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]