News

21.01.2022

Nastupující předsednické trio musí chránit klima a vyhnout se falešným řešením

Šest let po ratifikaci Pařížské dohody jsme stále daleko od cesty vedoucí k cíli zastavit oteplování planety na +1,5 °C.

Podle předložených plánů jednotlivých států by teplota v roce 2100 dosáhla +2,7 °C, což výrazně přesahuje již tak kritickou hranici. Vyzýváme probíhající a nadcházející předsednictví v Radě EU, aby jednala ve společném zájmu evropských občanů.

16.12.2021

Komentář: Evropská komise zveřejnila druhou část balíčku FF55 zaměřenou na emise metanu a trh s plynem

Evropská komise včera představila druhou část balíčku FF55. Ta je z velké části zaměřena na sektor energetiky, specificky na regulaci emisí metanu a revizi legislativy o trhu s plynem.
 
Přečtěte si komentář Šimona Batíka.
14.12.2021

Emise metanu v energetice – jak účinně řešit problém „neviditelné hrozby“

Evropská komise představí 15. prosince návrh metanové legislativy.

Přinášíme přehled, kde se bere metan v energetice, kde dochází k jeho úniku a jaká jsou možná řešení.

06.12.2021

Komentář: EU reviduje legislativu zaměřenou na trh s plynem. Jaká je situace krátce před zveřejněním oficiálního návrhu?

Fosilnímu lobby se stále daří prosazovat svojí agendu i na nejvyšších místech Evropské unie. Tentokrát jde o balíček se zaměřením na dekarbonizované plyny, tzv. gas decarbonization package. Jeho předběžný text nedávno unikl a vykazuje několik problematických bodů. Přinášíme komentář Šimona Batíka.

01.12.2021

Vše důležité k Fit for 55. Co přináší nová klimaticko-energetická legislativa EU?

Přinášíme přehled základních informací a relevantních zdrojů k dlouho očekávanému legislativnímu balíčku Fit for 55.

Grafiky, mediální ohlasy, analýzy a další odkazy, vše na jednom místě. Přehled postupně aktualizujeme.

20.10.2021

Občanské organizace vyzývají evropské lídry, aby navýšili ambice vnitrostátních klimatických cílů a urychlili transformaci energetiky

Evropská rada bude jednat o současném problému rapidně rostoucích cen energií už zítra. Občanské a ekologické organizace včetně Centra pro dopravu a energetiku, Nadace Partnerství nebo Greenpeace Česká republika vyzývají lídry, aby navýšili ambice vnitrostátních klimatických cílů a urychlili transformaci energetiky. Apel směřuje i na nutnost naplno využit potenciálu energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie.
 
Celý dopis najdete v tiskových zprávách: bit.ly/3G1G5db
30.09.2021

Prohlášení Klimatické koalice a Zeleného kruhu k růstu cen energií: Vláda ignorovala závislost na fosilních palivech. Nyní musí zakročit

V posledních týdnech a měsících zažíváme po celé Evropě bezprecedentní nárůst cen energií, který se dotkne i lidí v České republice. Ceny elektřiny dokonce překonaly dosavadní rekord z roku 2008 a je možné, že dále porostou. Přinášíme prohlášení Klimatické koalice a Zeleného kruhu.

21.09.2021

World Climate March 2021 week begins

To coincide with the COP26 UN Climate Summit happening in Glasgow this year, The World Climate March is running a virtual action to pressure leaders to act now on the climate crisis and inequality.

You can get involved on World Climate March website!

06.09.2021

Zveme vás na diskusní seminář Volby a klima: co by měla dělat nová vláda?

Volební  kampaň  pro  říjnové volby do Poslanecké sněmovny PČR je v plném proudu. Co by ve světle vědeckých poznatků o změně klimatu měli prosazovat kandidáti do sněmovny v zájmu této i budoucích generací?

Zúčastněte se diskuse s odborníky a odbornicemi, která se uskuteční 7. září od 15 hodin na půdě Akademie věd

09.08.2021

Zajímají vás velké problémy, kterým dnes společnost čelí? Zapojte se do diskuze a podělte se o své myšlenky, nápady a zkušenosti.

Zveme mladé lidi, aby se zúčastnili diskusní skupiny, kde budeme hovořit o některých z největších problémů, kterým dnes společnost čelí.

Tyto diskuse jsou součástí výzkumu, který pomůže nevládním a charitativním organizacím lépe porozumět veřejnému mínění ohledně nejnaléhavějších otázek naší doby.

16.07.2021

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans se dnes sejde s ekologickými organizacemi

Situace v české energetice a kritický stav zdejší krajiny, to jsou témata, která na dnešní schůzce s místopředsedou Evropské komise proberou zástupci a zástupkyně ekologických organizací, včetně CDE.

24.06.2021

The first public meeting on the Territorial Just Transition Plan held in Karlovy Vary Region

The first public meeting on the Territorial Just Transition Plan of Karlovy Vary Region was organised byl local office. The online event was held on June 7 and attended by 82 people. It was the first meeting covering Just Transition topic and oriented on public ever organised in Czech republic.

10.06.2021

Recording of webinar: Market Of Experiences - Cultivating Just Transition in CEE

Watch the recording of the webinar we held on 18 May in cooperation with CAN Europe.
The event was a free and participatory gathering is designed to cultivate competences, share project tips and lessons learned and strengthen the climate network as such.
 
13.05.2021

Published: National Energy and Climate Plans Tracker in collaboration with CAN Europe

The NECP Tracker analytical tool shows how selected EU Member States are or are not meeting their own climate plans. In addition to the Czech Republic, it includes data for Croatia, Denmark, Estonia, France, Germany, Poland, Portugal, Slovenia and Spain.

 
More information and a link to the interactive presentation can be found in this article.
24.03.2021

Recording of the online discussion Engaging Cities in Climate Solutions

Watch a recording of the presentation of our new publication and the discussion with the panelists.

  • Tomáš Jungwirth, author of the publication, CDE
  • Pavla Vidanová, Covenant of Mayors, Ministry of the Environment
  • Jiří Tencar, Energy Specialist, Smart Písek
  • Anna Kšírová, founder of Parents for Climate Liberec

Search term

[ close ]