Aktuality

29.07.2024

Konec doby fosilní: Pět alternativ k vytápění plynem

Věděli jste, že české teplárenství - tedy výroba tepla a teplé vody pro domácnosti a podniky - je stále ještě z poloviny závislé na spalování uhlí? V České republice vedle sebe existuje přibližně 550 malých a 100 velkých sítí dálkového vytápění o celkové délce asi 7500 km. K této masivní infrastruktuře je připojeno 1,7 milionu domácností, tedy přibližně 4 miliony obyvatel. Využití uhlí pro výrobu tepla má podle prohlášení současné vládní koalice do roku 2033 skončit a teplárenské společnosti tak mají již jen pár let na to, aby uhlí nahradily.

Tiskové zprávy

22.08.2024
Ministři potichu snižují klimatické cíle. Je to na škodu ekonomice i životnímu prostředí
25.07.2024
Pracovní pozice: Expert*ka na klima a energetickou transformaci
23.07.2024
Vláda stále odkládá schválení strategických dokumentů – zalekla se účelové dezinterpretace

Publikace

29.06.2024

Strengthening the Participation of Civil Society in Monitoring Committees through Technical Assistance

Síť nevládních ekologických organizací CEE Bankwatch vydala nový briefing týkající se zapojení občanské společnosti do tvorby politik skrze monitorovací výbory. Tradičně považované pouze za formální orgány s nejednoznačným posláním, monitorovací výbory se v posledních letech díky úsilí mnoha organizací občanské společnosti stávají efektivním nástrojem, jak se podílet na tvorbě politik na regionální, národní i evropské úrovni. I přes značný pokrok ale v jejich fungování přetrvávají problémy.

Na publikaci se podílela také odbornice Centra pro dopravu a energetiku Jana Pospíšilová Maussen.

Události

14.07.2024

Seminář: Bydlení bez emisí - Jak na vytápění a chlazení ve 21. století

Ekologizace teplárenství a přechod z uhlí jako primárního zdroje dálkového vytápění je důležitým tématem, které se přímo dotýká 1,7 milionu českých domácností, tedy 4 milionů obyvatel ČR. S postupným odklonem od uhlí bude navíc dále nabírat na důležitosti. Seminář o dekarbonizaci vytápění a bydlení proběhne 12. září v Ostravě.

Projekty

01.10.2023

RePower the Regions: Ambiciózní a inkluzivní plány pro čistou energii v uhelných regionech

Participace a vedoucí postavení uhlíkově náročných regionů při přechodu na čistou energii jsou nezbytným předpokladem pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na základě tohoto předpokladu si projekt RePower the Regions klade za cíl zajistit, aby plány pro čistou energii v regionech byly v souladu s klimatickými cíli EU do roku 2030 a měly silnou podporu na místní úrovni, a poskytnout praktické pokyny a plány, jak regiony posílit.

V médiích

29.08.2024

Idnes.cz: Povolenky pro domácnost? Česko potřebuje vizi, odkládáním si škodí, míní experti

Česko odkládáním schválení emisních povolenek pro domácnosti škodí především samo sobě, shodují se experti. Nejistota může ovlivnit rozhodování firem. „Riskujeme, že Česko nebude atraktivním místem pro firmy, které chtějí investovat do inovací,“ říká Štěpán Vizi z Centra pro dopravu a energetiku. Pokud Česko povolenky neschválí, musí přijít s jinými nástroji k dosažení klimatické neutrality.

O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]