O nás

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) je nevládní nezisková organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů.

Publikace

 
30.11.2020

See No Evil: How a lack of transparency could dash EU hopes for a green pandemic recovery

Tato zpráva, založená na přímých zkušenostech z členských skupin Bankwatch, analyzuje, zda jsou RRP vypracovávané v osmi zemích střední a východní Evropy v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu podle dvou ukazatelů: Jsou občané a další stakeholdeři dostatečně zapojeni do tvorby těchto výdajových plánů? Odrážejí opatření aktuálně obsažená ve výdajových plánech snahy dosáhnout klimatického cíle do roku 2030?

 
Na základě této analýzy přináší CEE Bankwatch Network doporučení, jak lze tyto plány vylepšit a na co by se každá instituce měla zaměřit, aby zajistila, že RRF bude využit ke skutečné zelenému oživení ekonomiky.

Události

 
04.12.2020

Multi-Stakeholder Online Workshop: Making Climate Action Happen

Financování strategií, klimatických opatření a čisté energie prostřednictvím plánů obnovy a odolnosti a programování politiky soudržnosti ve střední a východní Evropě.

Na semináři se budeme zabývat tím, jak financování EU z nástroje pro obnovu a odolnost, fondů politiky soudržnosti a Fondu pro spravedlivou transformaci může naplňovat ambiciózní klimatické cíle a jakou roli v tomto procesu hrají Národní klimaticko-energetické plány. Workshop rovněž poskytuje příležitosti pro mnohostrannou výměnu zkušeností a osvědčených postupů, jak zapracovat klimatické cíle do plánů tak, aby byly v souladu s příslušnými plány výdajů evropských fondů.

Tiskové zprávy

01.12.2020
Lídři EU rozhodnou o navýšení klimatického cíle pro rok 2030. Premiér Babiš má šanci dokázat slib, že pokrok nebude blokovat
16.11.2020
Výsluhový příspěvek si zaslouží nejen zaměstnanci Sokolovské uhelné, ale všichni končící horníci a energetici
10.11.2020
Komentář Klimatické koalice: Česko se v roce 2030 stane zemí s druhou nejšpinavější elektřinou v EU

Projekty

 
01.09.2020

Towards a climate-neutral EU: funding and incentives for a transformative European Green Deal and Recovery Plan

Tento projekt založený European Environmental Bureau a Clean Air Action Group (Levegő Munkacsoport) si klade za cíl působit na rozhodování o víceletém finančním rámci (VFR, tj. Rozpočtu EU na období 2021-27) a nástroje pro obnovu a odolnost, a to vstupováním do politického procesu, umožněním diskuze a výměny názorů, zvyšováním povědomí o nutnosti učinit tento rozpočet EU klimaticky odolný a vypracováním cílených doporučení pro lepší využívání EU fondů.

V médiích

16.11.2020

energyhub.cz: Státní příspěvek získají také propuštění ze Sokolovské uhelné

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka získají také propuštění zaměstnanci hnědouhelné Sokolovské uhelné (SU). Počítá s tím upravené nařízení vlády, které dnes kabinet schválil. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by mělo postupně firmu opustit 800 až 1000 lidí. Návrh na podporu pro propuštěné zaměstnance vedení Sokolovské uhelné již dříve uvítalo.

Centrum pro dopravu a energetiku

Heřmanova 8
170 00 Praha 7

E-mail: cde@cde-org.cz

IČO: 67980961

více

Hledaný výraz

[ zavřít ]