Uhlí zabíjí 19 500 Evropanů ročně. Iniciativy z 28 zemí Evropy spouští společnou kampaň

zveřejněno 02.11.2017

Tisková zpráva Greenpeace a Klimatické koalice

Uhlí zabíjí 19 500 Evropanů ročně. Iniciativy
z 28 zemí Evropy spouští společnou kampaň

Praha, 2. listopadu - Dnes oficiálně startuje masivní kampaň Evropa po uhlí (Europe Beyond Coal), v níž spojily sílu spolky, občanské iniciativy a neziskové organizace z 28 různých zemí. (1) Cílem jejich snažení je omezit těžbu a spalování uhlí, zmírnit nebezpečné změny klimatu, nastartovat energetickou transformaci a vyčistit vzduch, který v Evropě dýcháme. V České republice je v této kampani aktivní především organizace Greenpeace a podporuje ji taktéž Klimatická koalice - sdružení ekologických a rozvojových organizací. Sesterská kampaň Beyond Coal vedla k uzavření či ohlášení konce provozu již u 263, tedy zhruba u poloviny všech uhelných elektráren v USA. (2)

Vědecké studie dokládají, že je třeba začít s odklonem od uhlí co nejdříve. Výzkum, který společná evropská kampaň nyní zveřejnila, ukazuje, že uhelné elektrárny v zemích EU byly v roce 2015 zodpovědné za zhruba 19 500 předčasných úmrtí a způsobily 41 tisíc případů bronchitidy u dětí. Externí výdaje za spalování uhlí se přitom v tomto roce vyšplhaly na 54 miliard euro. (3)

“Značná část Evropy se může uhlí jako špinavého zdroje elektřiny a tepla zbavit již do roku 2030 a my chceme dohlédnout, aby se s ním evropské státy rozloučily co nejdříve. Chceme, aby jednotlivé země plnily závazky plynoucí z Pařížské klimatické dohody a chránily zájmy a zdraví svých občanů. Proto je třeba zavírat staré a dosluhující uhelné elektrárny mnohem rychleji než dnes. Jakákoli uhelná elektrárna, která je v provozu, je přítěží pro celou Evropu i pro klima planety,” říká Kathrin Gutmann, ředitelka kampaně Evropa po uhlí.

Od roku 2016 pomohly spolky a organizace, které jsou nyní sdružené v jedné koalici, odstavit 16 uhelných elektráren v různých místech Evropy, dalších 39 se již do důchodu chystá. Kampaň Evropa po uhlí se nyní zaměří na to, aby bylo odstaveno i zbývajících 293 uhelných elektráren v Evropě.

Vlády Nizozemska, Velké Británie, Francie, Portugalska, Itálie či Finska již v minulosti slíbily, že se zbaví uhlí nejpozději do roku 2030. Česká republika přitom s uhlím a jeho podporou počítá mnohem déle. Česká Klimatická koalice sdružující ekologické a rozvojové organizace proto vyzývá tuzemské politiky, aby přijali nutná řešení pro postupné ukončení spalování uhlí i v ČR. Bezprostřední a potřebné kroky, které by měli prosazovat noví poslanci a poslankyně a budoucí vláda:

·         zavést (v souladu se Státní energetickou koncepcí ČR) penalizaci nízkoúčinné výroby elektřiny z uhlí

·         zvýšit poplatek z vytěženého hnědého uhlí (z dnešních nízkých a pro stát nevýhodných 3 % na minimálně 10 % tržní ceny), aby stát získal spravedlivý podíl ze svého nerostného bohatství a tyto peníze použít na pokračování restrukturalizace uhelných regionů.

·         nepovolovat výjimky z platných zákonných limitů pro znečištění ovzduší

·         zpoplatnit emise skleníkových plynů z lokálních topenišť a finančně podporovat výměnu uhelných kotlů a kamen i nízkopříjmovým domácnostem.

Kontakty:

·         Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, lukas.hrabek@greenpeace.org,
+ 420 603 443 140

·         Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, jan.rovensky@greenpeace.org+420 734 620 844

·         Kathrin Gutmann, ředitelka kampaně Evropa po uhlí (německy a anglicky)
kathrin@beyond-coal.eu+ 49 (0) 1577 836 3036

Poznámky pro editory:

1) Země, které jsou zapojené do kampaně Evropa po uhlí: Albánie, Bosna & Herzegovina, Bulharsko, Česko, Černá hora, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kosovo, Maďarsko, Makedonie, Nizozemsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko, Turecko, Velká Británie.

2) Kampaň Beyond Coal je vedena americkou organizací Sierra Club. Zavírání uhelných elektráren pokračuje i přes vstřícný postoj prezidenta Donalda Trumpa k uhlí.

3) Detailní data najdete na www.beyond-coal.eu

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]