Výzva k odvolání předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové

zveřejněno 27.04.2012

Sdružení Calla, Centrum pro dopravu a energetiku a Aliance pro energetickou soběstačnost vyzývají prezidenta k odvolání předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Důvody pro odvolání předsedkyně Vitáskové spatřují v závažných pochybeních a v nesouladu jejího působení v čele ERÚ s pravomocemi vymezenými platnou legislativou.

„Podle nás může takto důležitý úřad se silnými kompetencemi v odborné oblasti energetiky jen těžko vést člověk, který nezná základní rozdíl mezi energií a elektřinou. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/28/ES (o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů), ale i Národní akční plán České republiky pro obnovitelné zdroje energie stanoví procentní podíl, kolik má činit energie z obnovitelných zdrojů na celkové konečné spotřebě ve výši 13, resp. 13,5 %. Jde o elektřinu, teplo i motorová paliva,“ píšou ve svém dopise prezidentu České republiky signatáři výzvy. Předsedkyně Vitásková soustavně redukuje debatu o plnění českého závazku pouze na elektřinu. Jestliže ze slunce, větru, vody nebo biomasy můžeme skutečně vyrábět v roce 2020 i 13 % z čistých zdrojů, na stejný podíl v celkové energetické spotřebě se bez podpůrných mechanismů nedostaneme.

Druhým závažným pochybením Aleny Vitáskové je porušení zákona č. 458/2000 Sb., který říká, že Energetický regulační úřad nesmí při výkonu své působnosti přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta republiky“. Mediální vystoupení předsedkyně Vitáskové po schůzkách s Václavem Klausem budí podezření právě na rozpor s tímto požadavkem zákona.

Otevřený dopis prezidentu Klausovi s žádostí o odvolání předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, tel.:737 128 471, e-mail: martinxsedlak(zavinac)gmail.com
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, tel.: 777 849 113, e-mail:  klara.sutlovicova(zavinac)ecn.cz

 

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]