Vláda rozšířila výsluhové příspěvky pro horníky. Zaslouží si je však i lidé z elektráren

zveřejněno 27.09.2021

Tiskový komentář Hnutí DUHA, Centra pro dopravu a energetiku a Greenpeace

Praha, 27. 9. 2021 - Vláda dnes schválila rozšíření speciálního výsluhového příspěvku pro pracovníky a pracovnice z firem Vršanská uhelná a Severočeské doly, kteří přijdou kvůli útlumu těžby a spalování uhlí o práci. Podobný příspěvek vláda schválila už v roce 2016 pro zaměstnance povrchového velkolomu Československé armády, který ukončí těžbu v roce 2024, až narazí na platné těžební limity. V říjnu minulého roku vláda obnovila příspěvek i pro zaměstnance společnosti OKD, která také plánuje konec těžby a v loni v listopadu i pro lidi ze Sokolovské uhelné.

Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku a Greenpeace vítají rozšíření příjemců příspěvku. Lidé ve Vršanské uhelné a Severočeských dolů si takovou záchrannou síť zaslouží. Tentokrát došlo k rozšíření okruhu příjemců příspěvku s předstihem, nikoli až v krizové situaci či zpětně, jako tomu bylo u Sokolovské uhelné minulý rok. Zástupci ekologických organizací zároveň kritizují, že vláda stále zapomíná na zaměstnance a zaměstnankyně z uhelných elektráren a tepláren.

Rychlé zavírání elektráren a velkolomů bude znamenat ztrátu pracovních míst na relativně malých územích, kde je již dnes nadprůměrná míra nezaměstnanosti a nižší životní úroveň než v ostatních regionech. Záchranná síť však nebude fungovat, pokud vláda zároveň nenastartuje investice do průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou, které jsou v souladu s cílem klimatické neutrality, tvorby nových pracovních míst a investice do vzdělávání a rekvalifikace bývalých zaměstnanců uhelného průmyslu.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, k tomu říká:
“Rozhodnutí vlády vítáme. Vláda však stále ignoruje, že ještě rychlejší úbytek pracovních míst se očekává v uhelných elektrárnách a teplárnách. I když některé uhelné zdroje přejdou na plyn, tak počet pracovních míst potřebných pro obsluhu plynového zdroje klesne na desetinu, možná i více. I energetici si tedy záchrannou síť zaslouží. Ale hlavně je potřeba rozběhnout rozběhnout masivní přeměnu energetiky na obnovitelné zdroje, kde zkušení technici a energetici najdou důstojné uplatnění a vzniknou i příležitosti pro další obyvatele a obyvatelky uhelných krajů.”

Jan Rovenský z Greenpeace říká:
"Vláda se vydala správným směrem,  za což zaslouží pochvalu, ale zůstala bohužel na půl cesty - na zaměstnance elektráren dopadne rychlý konec uhlí úplně stejně,  jako na zaměstnance velkolomů. Budeme proto budoucí vládu přesvědčovat, aby příspěvek rozšířila i na ně."

Kristina Zindulková z Centra pro dopravu a energetiku říká:
"Výsluhové příspěvky jsou dobrým základem podpůrných opatření pro zaměstnance uhelného průmyslu, tím to ale nesmí skončit. Pro úspěšnou transformaci je potřeba vytvořit programy pro rekvalifikaci a asistenci při změně zaměstnání, zmapovat pracovní trh a nastartovat takové projekty, které vytvoří kvalitní pracovní místa vhodná pro propuštěné zaměstnance. To se neobejde bez přímého zapojení horníků, energetiků i zaměstnanců navázaných odvětví - bez konzultace s nimi nelze očekávat, že vláda či samosprávy vytvoří programy, které se potkají s potřebami zaměstnanců.” 

Kontakty:
Jiří Koželouh
, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Hrábek, Greenpeace, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org
Václava Marková, CDE, 720 277 049, vaclava.markova@cde-org.cz

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]