Spalování fosilních paliv není řešení, teplárenství musí řešit přechod na obnovitelné zdroje

zveřejněno 25.04.2024
Tiskový komentář Centra pro dopravu a energetiku
 
25.4.2024, Praha
 
Uhlí dnes tvoří více než polovinu palivové základny pro dálkové vytápění, na které je v Česku napojeno až 1,7 milionu domácností, tedy přibližně 4 miliony lidí. Využití uhlí pro vytápění má ale do roku 2033 skončit. Čím jej nahradíme?
 
V současnosti je uhlí v řadě případů nahrazováno fosilním (zemním) plynem, což v Centru pro dopravu a energetiku (CDE) považujeme za problematické z klimatického i geopolitického hlediska. Přechod z uhlí na plyn v teplárnách sice papírově znamená snížení emisí při výrobě tepla a elektřiny, stále se však jedná o fosilní palivo, jehož spalováním vznikají emise skleníkových plynů a přispívá tak ke zhoršování klimatické krize.
 
“Ani po dvou letech zničující války na Ukrajině se nám navíc nepovedlo odstřihnout od dodávek fosilních paliv z Ruska,” uvádí Veronika Murzynová, odbornice CDE na dekarbonizaci vytápění a emise metanu. “Podíl ruského fosilního plynu na dodávkách do Česka byl dle předběžných dat na přelomu loňského a tohoto roku asi 60 %. Ale i kdyby se nám povedlo plně nahradit ruský plyn např. dodávkami z Kataru nebo Ázerbájdžánu, pouze vyměníme naši energetickou závislost na jednom nestabilním režimu za jiný. I v tomto kontextu je nezodpovědné naši spotřebu plynu ještě zvyšovat.”
Veronika Murzynová, expertka na energetickou transformaci
Fosilní plyn je navíc i na evropské úrovni brán jako velmi dočasné řešení. Jeho roli by co nejdříve mělo převzít vytápění na bázi obnovitelných zdrojů energie, využití  odpadního tepla, ale i obnovitelné a dekarbonizované plyny či biomasa. Financování rekonstrukcí stávajících nebo dokonce výstavby nových plynových tepláren a další infrastruktury se tak velmi brzy může stát zmařenou investicí. Vytápění z obnovitelných zdrojů oproti tomu znamená do velké míry nezávislost na geopolitické situaci a dovozu paliva z politicky nestabilních režimů.
 
Přechod teplárenství na obnovitelné zdroje si vyžádá investice v řádu desítek až stovek miliard korun. Potřebujeme také vytvořit robustní plán za spolupráce státního sektoru se samosprávami a dodavateli energií všech velikostí. Pokud však nezačneme se strategickým plánováním a investicemi nyní, přeměna energetiky a vytápění se prodraží ještě násobně více.
 
“Dobrou zprávou je, že se stát otázkou teplárenství aktivně zabývá, a také, že zástupci teplárenství dnes již o obnovitelných zdrojích jako o náhradě uhlí uvažují. U toho by ale nemělo zůstat - je potřeba přejít od slov k činům,” říká Murzynová. "V Česku například máme pouze jedno velké průmyslové čerpadlo v Děčíně, které je už více jak 20 let staré. To je zoufale málo, je to při tom čím dál dostupnější a prověřená technologie."
Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]