Neziskové organizace volají po rychlém odklonu od fosilních paliv. Je odpovědí na Putinovu agresi i klimatickou krizi

zveřejněno 16.03.2022

Při příležitosti zítřejšího zasedání ministrů životního prostředí členských států EU [1] vyzývají neziskové organizace ministry a ministryně, aby se jasně postavili na stranu rychlejšího útlumu fosilních paliv, tzv. dekarbonizace. Zásadní je podpora masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor, především zateplování budov. Rychlá dekarbonizace sníží naši závislost na Rusku, zvýší odolnost vůči externím krizím a zároveň bude odpovídat cílům Pařížské dohody.

Cestou, jak zajistit větší energetickou bezpečnost EU a přestat financovat válečný konflikt na Ukrajině, jsou opatření představená v balíčku Fit for 55, který se bude projednávat na zítřejším zasedání. Skrze ně má v EU dojít do roku 2030 ke snížení emisí o 55 % (oproti roku 1990). Konkrétní cíle je však třeba navýšit.

Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace, Hnutí DUHA a Klimatická koalice vítají snahu o rychlejší snížení emisí ze strany Evropské komise. Současně podotýkají, že k udržení globálního nárůstu teploty pod 1,5 °C a splnění závazků Pařížské dohody je zapotřebí snížit emise EU do roku 2030 o 65 %. [2] Vlastní Pozici k balíčku Fit for 55 s odpovídajícími cíli organizace zaslaly ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové.

Neziskové organizace vyzývají členské státy, aby v diskuzi o finální podobě balíčku Fit for 55 zohlednily současnou bezpečnostní situaci a klimatickou krizi. Evropská komise v květnu zveřejní plán, jak by se Evropská unie mohla do roku 2027 zbavit závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. [3] Dovoz ruského plynu by pak do konce letošního roku měl v EU klesnout o dvě třetiny. [4] Rada pro životní prostředí EU by měla jít ještě dál a podpořit rychlejší odklon od fosilních paliv obecně. Zásadní pro Českou republiku je nyní odstranit administrativní a legislativní překážky pro instalaci obnovitelných zdrojů energie, rozvoj komunitní energetiky a agrivoltaiky. To vše v kombinaci s masivní vlnou zateplování.

Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku říká:
“Jen od začátku války na Ukrajině poslaly evropské země Rusku už přes 12 miliard eur za dovoz ropy, plynu a uhlí. Je potřeba tyto peníze co nejrychleji přesměrovat zpátky do Evropy a použít je na financování renovací budov a instalaci obnovitelných zdrojů energie. Ve výsledku tak snížíme naši závislost na cenově volatilních fosilních palivech, posílíme vlastní energetickou bezpečnost a zmírníme změnu klimatu.”

Ondřej Pašek z Hnutí DUHA uvádí:
“Šanci zbavit se závislosti na drahých fosilních palivech a přestat sponzorovat Putinovu válku by měla dostat každá česká domácnost. V balíčku Fit for 55 proto potřebujeme nastavit vyšší cíle a více dostupného financování. Potřebujeme co nejrychleji začít zateplovat domy nejchudších domácností a podporovat města, firmy i domácnosti v projektech vlastních obnovitelných zdrojů.”

Jan Freidinger z Greenpeace ČR říká:
“Více obnovitelných zdrojů energie, ideálně ve vlastnictví lidí a obcí, zrychlení tempa zateplování a zvyšování energetické účinnosti, to vše solidárně, transparentně a spravedlivě. To je nejrychlejší, nejlevnější a nejschůdnější cesta, jak přestat putinovskému Rusku posílat peníze na další tanky a zároveň řešit změnu klimatu. To vše nabízí balíček Fit for 55, pokud se za něj postavíme a zvýšíme jeho ambice.”

Jitka Martínková z Klimatické koalice dodává:
“Aktuální situace na Ukrajině pouze potvrzuje, že záměr vymanit Evropu co nejdříve ze závislosti na fosilních palivech byl správný. Pokud bude naší odpovědí na současnou situaci i rychlejší dekarbonizace, více zateplených domů a intenzivnější rozvoj komunitní energetiky, benefitů bude hned několik - lepší klima, bezpečnější Evropa i nižší účty českých domácností za energie.”


Kontakty pro média:
Kateřina Davidová, analytička CDE, katerina.davidova@cde-org.cz, 734 670 514
Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, ondrej.pasek@hnutiduha.cz, 608 381 602
Jan Freidinger, Greenpeace, jan.freidinger@greenpeace.org, 734 620 843
Jitka Martínková, mediální koordinátorka Klimatické koalice, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz, 728 399 452
Václava Marková, mediální koordinátorka CDE, vaclava.markova@cde-org.cz, 720 277 049

Poznámky pro editor/ky:
[1] Rada pro životní prostředí, 17. března 2022 https://www.consilium.europa.eu/cs/meetings/env/2022/03/17/
[2] https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
[3] https://twitter.com/vonderleyen/status/1502288794929831939?s=20&t=fRNTsCRlMhLvI2DaQQl5BQ
[4] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-plynu-z-ruska-dovezeme-o-dve-tretiny-mene-planuje-eu-192470#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=OH2Ayxj2jRV-202203081611&dop_id=192470&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest183_vzhled_vyh_pole_na_tel_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]