Komunitní energetika pomůže Česku k energetické nezávislosti

zveřejněno 27.04.2022

Tisková zpráva CDE, Hnutí DUHA a Frank Bold


 

27. dubna 2022, Praha - Nově zveřejněná studie od nezávislé expertní organizace EGÚ Brno [1] ukazuje, že součástí řešení odklonu Česka i Evropy od dovozu ruských fosilních paliv by měl být i masivní rozvoj dosud opomíjené komunitní energetiky. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle zveřejněné studie přes 4 GW, což je pro srovnání téměř dvakrát více, než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. V případě větru by při plném zapojení obcí mohl stávající výkon vzrůst až desetkrát. Jen z těchto dvou technologií by tak komunitní energetika mohla pokrýt osminu celkové současné spotřeby elektřiny v Česku.

 

Infografika Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Frank Bold, zdroj dat: EGÚ Brno - Studie potenciálu komunitní energetiky v obcích a bytových domech v ČR: Údaje o technickém potenciálu

Vedle rozsáhlých investic do úspor, využívání odpadního tepla nebo rozvoje velkých projektů obnovitelných zdrojů energie je třeba uvažovat i o menších instalacích. Komunitní energetika bude mít v transformaci energetiky své nezastupitelné místo, její rozjezd byl však v Česku i kvůli chybějící legislativě dosud zabržděný. Podstatou energetické komunity je, že dosavadní odběratelé energií, jako jsou například domácnosti nebo obce, se sami stávají výrobci a prodejci a energie poté sdílí mezi sebou. Přebytky mohou odprodat do sítě.

Vedle toho lze ovšem uvažovat i o dalších typech komunit včetně sdružení rodinných domů či energeticky nezávislých průmyslových center. Komunitní projekty se vedle výroby elektřiny budou podílet i na výrobě a dodávkách tepla, stejně jako na poskytování potřebné flexibility do elektrizační soustavy prostřednictvím bateriové akumulace či inteligentního řízení spotřeby. Studie, zadaná CDE, Hnutím DUHA a organizací Frank Bold, se zaměřuje právě na potenciál komunitních projektů realizovaných v obcích a bytových domech.

 

Infografika Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Frank Bold

“Prohlubující se energetická krize bohužel jen tak neskončí, a lidé to budou čím dál silněji pociťovat na svých peněženkách. Pro mnoho z nich, především pro vlastníky domů a bytů, může zapojení do komunitních energetických projektů s důrazem na obnovitelné zdroje představovat účinnou kompenzaci těchto nákladů,” uvedl Tomáš Jungwirth, spolupracovník Centra pro dopravu a energetiku.

“Pro rozvoj komunitní energetiky budou klíčové systémové změny, které je třeba prosadit co nejdříve. Jedná se o nový energetický zákon a další právní předpisy, ale také o dotace - z evropských fondů budou pro komunitní energetiku k dispozici desítky miliard korun,” uvedla Anna Michalčáková, analytička expertní skupiny Frank Bold.

“Česko zaspalo a záměrně si nechalo v rámci rozvoje obnovitelných zdrojů energie ujet vlak. V případě komunitní energetiky však stále můžeme Západ dohnat. Poptávka ze strany obcí je značná a roste. Iniciativy se chápou i jednotlivci, spolky či Místní akční skupiny. Aby bylo možné naplno využít domácí potenciál, je třeba odstranit legislativní překážky,” uvedl Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA.

Kontakt pro média:

Václava Marková, mediální koordinátorka CDE, 720277049, vaclava.markova@cde-org.cz
Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604131131, ales.miklik@hnutíduha.cz
Pavla Hloušková, PR specialistka Frank Bold, 734 440 603, pavla.hlouskova@frankbold.org
Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, 773 778 837, tomas.jagos@hnutiduha.cz
Anna Michalčáková, analytička Frank Bold, 605038162, anna.michalcakova@frankbold.org
Tomáš Jungwirth, spolupracovník CDE, 605103016, tomas.jungwirth@amo.cz

Poznámky:
[1] Studie potenciálu komunitní energetiky v obcích a bytových domech ČR, zhotovitel: EGÚ Brno, zadavatelé: Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA, Frank Bold

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]