Joe Biden oznámil záměr snížit emise skleníkových plynů USA do roku 2030 o 50 až 52 % oproti roku 2005. Podle ekologů jde o pozitivní obrat oproti administrativě Donalda Trumpa, k zabránění oteplení o více než 1,5 °C to však nestačí.

zveřejněno 23.04.2021

Tisková zpráva Klimatické koalice

Americký prezident Joe Biden na klimatickém summitu konaném 22.-23. dubna oznámil dlouho očekávané zvýšení klimatického cíle USA. Nově chce zrychlit redukci emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 50-52 % oproti roku 2005. Oproti dosavadnímu americkému cíli 26-28 % je to významné zvýšení, ale stále je to málo na to, aby USA adekvátně přispěly k zastavení oteplování planety na relativně bezpečné úrovni.

Na summitu lídrů, symbolickém mezníku amerického návratu k Pařížské dohodě, vyslovily své závazky k většímu úsilí o udržitelnou budoucnost i zástupci dalších států patřících k největším emitentům skleníkových plynů na světě. Čína plánuje během této dekády postupně utlumovat spalování uhlí, Brazílie chce ukončit nelegální deforestaci Amazonie. Konkrétní závazky zazněly od Kanady, která plánuje do roku 2030 snížit své emise o 40 až 45 % oproti roku 2005, a od Japonska, plánující emise do roku 2030 snížit o 46 %, ovšem ve srovnání s rokem 2013. Ostatní země se zavázaly doručit své konkrétní závazky před počátkem klimatického summitu COP26, který se bude konat letos v listopadu ve skotském Glasgow.

Morgan Henley z Greenpeace ČR řekla: “Včerejší klimatický summit byl vítaným návratem USA zpět ke stolu klimatické diplomacie, ale závazky USA a dalších zemí zdaleka nebyly dostatečné. Neschopnost EU dohodnout se ani na málo ambiciózním klimatickém zákonu, navzdory měsíce trvajícího pózování, pouhých pár dní před summitem, jasně ukazuje, že jde jen o levné řeči. Vlády v dodržování svých závazků vyplývajících z Pařížské dohody a v ochraně budoucnosti planety nadále selhávají.”

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, členské organizace Klimatické koalice, řekl: “Prezident Biden potvrdil, že se USA vrací do hry o zastavení růstu globální teploty na relativně bezpečné úrovni, byť ta ani s novým závazkem ještě není vyhraná, snižování emisí musí být rychlejší. Už nyní však USA plánují masivní investice do rozvoje obnovitelných zdrojů a vytlačení fosilních paliv (nejen uhlí, ale i plynu a ropy) z výroby elektřiny do patnácti let.”

Michaela Pixová z Klimatické koalice řekla: “Historicky nejvyšší kumulativní emise skleníkových plynů stojí za nebývalým úspěchem a vedoucím postavením USA ve světové ekonomice. Fakt, že chce Joe Biden tento trend zvrátit, a v tomto desetiletí emise USA snížit na polovinu oproti roku 2005, je významným a bezprecedentním krokem, který pravděpodobně významně urychlí světový přechod na bezuhlíkové hospodářství. Podle kritiků však ani nový cíl není dostatečný pro udržení oteplení planety pod hranicí 1,5 °C. Na summitu zazněly i závazky dalších států, včetně největších emitentů světa, zatím však není jasné, jakým způsobem jich plánují docílit a zda opět nejde o pouhé plané sliby.”

Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku řekla: “Summit nám ukázal dvě zásadní věci. Za prvé, uhlí končí nejen v Evropě, ale i ve světě. Za druhé, multilaterální klimatická diplomacie je zpět a nese ovoce. I země, které doposud klimatickou změnu popíraly či ignorovaly (jako např. Rusko či Brazílie), jsou nyní pod tlakem a musí svojí klimatickou politiku přehodnotit.”

Kontakty pro média:

Morgan Henley, Greenpeace, morgan.henley@greenpeace.org, +420 734 204 690

Michaela Pixová, Klimatická koalice, michaela.pixova@klimatickakoalice.cz, +420 777 145 003

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku: katerina.davidova@cde-org.cz, +420 734 670 514

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, + 420 723 559 495.

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]