Evropská rada bude 24. - 25. května diskutovat o tom, jak do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 %

zveřejněno 21.05.2021

Tiskové avízo Klimatické koalice

Praha, 21. 5. 2021 - Ve dnech 24. a 25. května se uskuteční zasedání Evropské rady. Kromě covidu-19 a vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií se bude jednat také o klimatu. V prosinci 2020 se země EU zavázaly snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů o 55 % oproti roku 1990. Na nadcházejícím zasedání proběhne diskuse o konkrétních mechanismech, s jejichž pomocí má být nového emisního cíle EU dosaženo. Cíl se má brzy promítnout i do evropské legislativy, a to v podobě legislativního balíčku označovaného jako „Fit For 55“. Jeho znění, nebo přinejmenším jeho část, má být Evropskou komisí zveřejněno 14. července tohoto roku.

Na zasedání Rady budou moct čelní představitelé jednotlivých členských států diskutovat o detailech závazných emisních cílů svých států a vyslovit se k aktuální podobě legislativních návrhů Evropské komise.

Ačkoli došlo v loňském roce k navýšení evropských klimatických cílů, ani současný závazek není dostatečný k dosažení cílů Pařížské dohody. Aktuálně deklarované ambice všech světových emitentů by podle OSN vedly ke zvýšení průměrné globální teploty o 2,5 °C do konce století (bezpečná hranice a cíl Pařížské dohody je 1,5°C).

Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
“Nejbohatší regiony světa, mezi které se Evropská unie řadí, by si měly vzhledem ke své lepší výchozí pozici stanovit závazky ve výši přesahující celosvětový průměr. Dostatečným cílem pro rok 2030 by pro Evropskou unii bylo snížení emisí alespoň o 65 % ve srovnání s rokem 1990 a dosažení uhlíkové neutrality už v roce 2040. Pro Českou republiku to představuje jedinečnou příležitost k modernizaci a ekologizaci ekonomiky, neměli bychom proto vyšší národní cíle blokovat.”

Jitka Martínková z Klimatické koalice řekla:
„Současné evropské závazky stále nejsou dostatečné pro dosažení cíle Pařížské dohody. Nadcházející revize klíčové evropské legislativy pro oblast energetiky a ochrany klimatu nabízí příležitost navýšit ambice celé EU i jednotlivých členských států. Stále existuje velký prostor ovlivnit finální podobu nového legislativního balíčku k horšímu či k lepšímu. Nezapomeňme, že čím opatrnější přístup zvolíme pro tuto dekádu, tím strmější redukce emisí skleníkových plynů bude nutná mezi lety 2030 až 2050.“

Kontakty pro média:
Kateřina Davidová
, Centrum pro dopravu a energetiku, katerina.davidova@cde-org.cz, +420 734 670 514
Jitka Martínková, Klimatická koalice, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz, +420 728 399 452

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]