Ekologické organizace vyzvaly českou vládu, aby nebrzdila přijetí ambiciózní klimatické strategie

zveřejněno 04.03.2019

Ekologické organizace žádají ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministryni průmyslu Martu Novákovou, aby nedělali mladým a budoucím generacím ze života “peklo” a podpořili ambiciózní evropskou klimatickou strategii do roku 2050. Tu budou oba ministři projednávat již tento týden v Bruselu.

Evropa musí nejpozději do roku 2040 přestat vypouštět skleníkové plyny, aby splnila své závazky z Pařížské klimatické dohody, pomohla udržet oteplení o max 1,5 °C, a uchránila tak budoucí generace od katastrofálních dopadů změn klimatu. Zatímco řada členských států EU podporuje ambiciózní cíle a scénáře, které v rámci Evropské klimatické strategie mohou zajistit alespoň do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, Česko je proti.

Pokud se Evropa zaváže k rychlému přechodu na nulové emise skleníkových plynů, může to přinést i mnoho výhod pro hospodářství a společnost. Podle analýzy Komise tento krok přinese více než dva miliony nových pracovních míst a dvě až tři biliony uspořených eur z dovozu fosilních paliv. EU by navíc ušetřila asi 200 miliard eur ročně na zdravotních dopadech.

Jan Freidinger z Greenpeace říká:
“Česká vláda musí hájit zájmy lidí, které reprezentuje, a ne krátkodobé zájmy úzké skupiny byznysu, která vydělává na spalování fosilních paliv. Musí zajistit, aby naše země a naše planeta byla obyvatelná i pro příští generace a ne ji tlačit do stavu globálního klimatického rozvratu.”

Tomáš Jagoš z Hnutí DUHA říka:
“Marta Nováková ani Richard Brabec by neměli ignorovat sílící hlas veřejnosti, která požaduje zavedení přísnějších opatření omezující vypouštění skleníkových plynů. Společně s podporou dlouhodobé evropské vize nízkouhlíkové ekonomiky by tak ministři měli učinit i konkrétní kroky, například v rozvoji domácích obnovitelných zdrojů. V letošním roce k tomu mají hned několik příležitostí. Schvalovat se bude klimaticko-energetický plán České republiky, který má stanovit cíl pro rozvoj nových OZE do r. 2030 a taky zákon o podporovaných zdrojích energie, jenž má zeleným zdrojům obnovit finanční podporu.“

Anna Kárníková z Centra pro dopravu a energetiku říká:
“Česko nevyužívá všechny možnosti jak snižovat emise – například nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů ani energetických úspor. Mít nízké ambice je v takové situaci nezodpovědné a neprozíravé a poškozující veřejný zájem.”

 

 

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]