Ekologické organizace představují konkrétní plán, jak proměnit českou energetiku

zveřejněno 24.04.2010

Ekologické organizace dnes představují koncepci Chytrá energie: konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku.

Pokud se návrh uskuteční, tak:

  • český dovoz ropy a zemního plynu klesne na polovinu;
  • exhalace oxidu uhličitého budou o 88 % menší.

 

Kalkulace také potvrzují, že – a jak – lze zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů.

Program sestavený do více než stostránkové publikace vznikal několik let ve spolupráci s experty z renomovaného Wuppertalského institutu, který pro něj dělal nezávislé propočty. Využívá také výsledky Pačesovy komise. Je to vůbec první takto podrobný a konkrétní návrh, jak snížit české exhalace skleníkových plynů a dovoz paliv ze zahraničí, jenž u nás za 20 let vznikl.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: „Hlavní výhodou plánu je, že namísto odhadů spočívá v podrobných propočtech. Zelené inovace mohou srazit dovoz ropy a plynu i českou závislost na uhelných dolech. Pokud se tato koncepce uskuteční, domácnosti ušetří tisíce korun ročně na energii a nová odvětví dají práci českým inženýrům i dělníkům.“

Koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí větší výkon české ekonomiky – a lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Například spotřeba energie v domech díky zateplování, lepším spotřebičům a dalším opatřením klesne o 58 %.

„Příležitosti ke snižování energetické náročnosti jsou mnohonásobně větší než možnosti nových zdrojů, o kterých se reálně debatuje. Spotřebu energie na vytápění lze současnými technologiemi běžně snížit o dvě třetiny a při takzvaném komplexním zateplení starších bytových domů až o 90 procent,“ řekla Yvonna Gailly z Ekologického institutu Veronica.

Propočty potvrdily, že domácí obnovitelné zdroje mohou výhledově pokrývat 49 % české spotřeby energie a ještě větší díl elektřiny. „Bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině,“ dodává Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Příležitosti k výrobě elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů jsou nejméně šestkrát větší než to, co dnes čerpáme.“

Oproti vládním energetickým koncepcím plán ekologických organizací věnuje velkou pozornost dopravě. Asi 70 % českého dovozu paliv totiž tvoří ropa. Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku říká: „Současné technologie umožňují vyrábět auta se spotřebou o třetinu nižší oproti těm, co dnes jezdí po silnicích. Pohodlná veřejná doprava, nákladní přeprava po železnici namísto kamionů nebo bezpečné cyklostezky ve městech sníží naši závislost na dovážené ropě.“

Ekologické organizace navrhly sadu konkrétních opatření, které rozhýbou nová průmyslová odvětví. „Energetika se nedá změnit přes noc – životnost elektráren a tepláren i využití možností k zateplování se počítá na desetiletí. Na konkrétní legislativě, daňových programech nebo podpoře pro zateplování záleží, zda také u nás nastartují zelené inovace, nebo se staneme energetickým skanzenem Evropy,“ tvrdí Jan Rovenský z Greenpeace.

Mezi hlavní programy patří zákon podle britského vzoru, který stanoví závazné tempo pro snižování exhalací skleníkových plynů, rozsáhlá ekologická daňová reforma nebo Fond energetické nezávislosti, jenž bude investovat do zateplování domů.

Kompletní studie ke stažení zde.

Více na: www.chytraenergie.info

Kontakt: Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace, telefon 723 623 238, email jan.rovensky@greenpeace.org
Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399, e-mail edvard.sequens@calla.cz
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, email jiri.jerabek@ecn.cz
Yvonna Gaillyová, Veronica, telefon 777 323 792, email yvonna.gailly@veronica.cz

 

 

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]