Dobrovolníci zateplili okna v noclehárně Domu Matky Terezy. Ušetří se až 15 % nákladů na energii

zveřejněno 13.12.2022

Společná tisková zpráva kampaně Energie lidem

Dobrovolníci a dobrovolnice iniciativy Energie lidem! včera celé odpoledne až do večerních hodin renovovali stará okna v noclehárně Domu Matky Terezy v Hradci Králové. Okna izolovali pomocí silikonových profilů vkládaných do frézovaných drážek, čímž se sníží spotřeba energie na vytápění a omezuje rosení skel. 

Během akce dobrovolníci a dobrovolnice společně zaizolovali dvanáct okenních rámů v místnostech pro nouzové přespání. Po izolaci všech oken tak může provozovatel ušetřit 10 až 15 % energie na vytápění. To je pro noclehárnu zásadní úspora, neboť je vytápěna přímotopy a cena elektřiny výrazně vzrostla. Pomoc lidem v krizové situaci je tak pro Dům Matky Terezy nákladnější.

Dům Matky Terezy je charitativní zařízení poskytující sociální služby v Hradci Králové. Je střediskem Oblastní charity Hradec Králové. Služby zařízení zahrnují provozování azylového domu, denního centra a noclehárny, sociální rehabilitaci a poradenství. Zateplení oken proběhlo v noclehárně.

Akce proběhla v rámci kampaně Energie lidem, v níž spojily síly nevládní organizace a hnutí zabývající se sociální politikou, energetikou a ochranou životního prostředí, aby pomáhaly lidem v krizové situaci letošní zimy a prosazovaly systémová řešení pro dostupné a energeticky efektivní bydlení. Mimo jiné také pořádají školení svépomocného zateplování. Včerejší akce proto byla otevřena i zájemkyním a zájemcům, kteří se přišli naučit izolovat okna.

Denisa Matějková z Východočeské klimatické koalice říká:
“Je skvělé, že se sešlo tolik dobrovolnic a dobrovolníků, kterým přijde důležité se v tomto angažovat, naučit se zateplit stará okna a zároveň pomoci Azylovému domu Matky Terezy s budoucími účty za elektřinu. V neziskovém sektoru nejde o žádnou maličkost. Zároveň ale nesmíme zapomínat na nutnost systémových opatření, ty jsou v této problematice stěžejní a bez nich se do energetické chudoby bude propadat stále více lidí i se zateplenými okny.”

Libuše Tlustošová z hnutí Fridays for Future Hradec Králové říká:
“Energetická chudoba dopadá nejvíc na ty nejzranitelnější, a to i na lidi bez domova. Noclehárna je místo, kam mohou jít přespat, když jiné místo nemají. Proto zateplujeme okna právě tady. Nejsme totiž jediní, kterým je teď zima. Pomoc takovým způsobem nás skoro nic nestojí a navíc se můžeme naučit něčemu novému.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA a instruktor svépomocného zateplování, říká:
“Není pochyb o tom, že z pohledu úspory energie je nejlepší komplexní renovace budovy. Tu si ale každý nemůže dovolit a levné opatření typu opravy a zatěsnění oken může přinést alespoň částečnou úsporu. Průzkumy ukazují, že špatný technický stav budov je významnou příčinou energetické chudoby. Proto se snažíme naučit zájemce, jak správně využít vyzkoušenou technologii a zabránit zbytečným únikům tepla i peněz. Zároveň však prosazujeme, aby stát nastavil podpůrné programy a poradenství pro zateplování tak, aby na to dosáhli i lidé s nízkými příjmy a bez úspor.”

O kampani Energie lidem
Ekologické a sociální organizace v rámci kampaně Energie lidem systémová opatření pro pomoc lidem s vysokými cenami, prevenci energetické chudoby a dostupné energeticky efektivní bydlení nezávislé na drahých fosilních palivech. Mimo jiné sociální slevu z energií pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, zákon o podpoře v bydlení, zpřístupnění dotací na zateplování a solární střechy nízkopříjmovým domácnostem, odstranění bariér pro sdílení lokální čisté elektřiny či ochranu nájemníků a nájemnic.

V rámci kampaně Energie lidem organizace a iniciativy také mobilizují dobrovolníky a dobrovolnice a organizují svépomocné skupiny, které budou ve svém sousedství dělat úpravy na domech tak, aby unikalo méně tepla a snižovala se spotřeba, například izolováním starých oken nebo půdních prostor. Dobrovolníci a dobrovolnice budou také informovat o možnostech dostupné státní podpory, aby se ji lidé, kteří na ni mají nárok, nebáli využít. Pro informování veřejnosti o možnostech rychlých úspor a kompenzací neúnosných účtů u ohrožených domácností slouží webová stránka a tištěná brožura.

Součástí kampaně jsou Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí DUHA, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future.

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]