Česko chce v Evropě přiškrtit podporu energetiky v majetku obcí a družstev, podporuje naopak biopaliva

zveřejněno 21.11.2017

Společná tisková zpráva Greenpeace, Hnutí DUHA,
CDE a Koalice pro komunitní obnovitelné zdroje

Česko chce v Evropě přiškrtit podporu energetiky v majetku obcí a družstev, podporuje naopak biopaliva

Praha, 21. 11. 2017 - Česko prosazuje při projednávání Směrnice o obnovitelných zdrojích energie (OZE) zvýhodnění velkých energetických firem na úkor malých projektů obnovitelných zdrojů energie, které jsou ve vlastnictví obcí, energetických družstev složených z místních komunit či malých a středních podniků.  Zástupce obcí z Koalice pro komunitní zdroje energie, organizace Greenpeace, Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku proto v otevřeném dopise (1) vyzývají ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, aby během následujících jednání o směrnici o OZE podpořil návrhy (2), které stimulují rozvoj obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí a občanů.

Jan Freidinger z Greenpeace říká:

„Přestože prakticky všechny politické strany, které uspěly ve sněmovních volbách, deklarovaly podporu právě malým instalacím OZE, aktuální pozice Česka, tak jak je známá z přístupných dokumentů, tomu vůbec neodpovídá.“

Milan Kazda, starosta obce Kněžice a představitel Koalice pro komunitní obnovitelné zdroje, říká:

„Obnovitelné zdroje ve vlastnictví obcí nebo lokálních komunit mají pro dané místo daleko větší přidanou hodnotu. Využívají místní firmy, vytvářejí pracovní místa, zlevňují energie a zisky jdou do obecní pokladny.“  

Karel Polanecký z Hnutí DUHA říká:

„Rozvoji obnovitelných zdrojů se nejlépe daří tam, kde je postaven na projektech, z nichž profitují občané, obce a regiony. Evropská pravidla by neměla zvýhodňovat projekty energetických firem s miliardovými zisky oproti záměrům obcí s několikamilionovým rozpočtem. Připomínky českého ministerstva průmyslu k poměrně vyváženému návrhu Evropské komise by vedly k oslabení požadavků na budoucí národní legislativu. Při pohledu na počet českých obecních projektů je zřejmé, že ambicióznější požadavky ve směrnici by nám prospěly.”

Barbora Urbanová, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku říká:

„Lidé budou energetickou transformaci plně podporovat, jen pokud budou mít možnost se na ní aktivně podílet. Apelujeme na české politiky, aby to českým občanům umožnili.“

Směrnice o obnovitelných zdrojích energie je součástí tzv. Zimního balíčku - sady legislativních opatření, které mají proměnit evropskou energetiku. Deklarovaný cílem balíčku je napomoci Evropě dosáhnout svých závazků z Pařížské klimatické konference, ale také snížit cenu za elektřinu pro domácnosti, zapojit obnovitelné zdroje energie do trhu s elektřinou a omezit využívání neudržitelných bioenergetických surovin. Členské státy budou o klíčových bodech balíčku rozhodovat 18. prosince.

Neziskové organizace zveřejnily srovnání svých doporučení s pozicí ČR k Zimnímu balíčku.

 

Kontakty:        Jan Freidinger, 734620843, jan.freidinger@greenpeace.org

                        Karel Polanecký, 775778202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory:

  1. Dopis je ke stažení zde
  2. Seznam doporučení zde

 

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!

Hledaný výraz

[ zavřít ]